خریداران خارجی صنایع دستی

آذر
۲۸

خریداران خارجی صنایع دستی

توسطmalatima |  

 

خریداران خارجی صنایع دستی

 
خریداران خارجی صنایع دستی - خریداران خارجی صنایع دستی
نویسنده : سمانه ملکی
خریداران خارجی صنایع دستی در ایران به این محصولات بسیار علاقه دارند و حاضرند برای این صنعت پول خرج کنند، در این مقاله بهترین خریداران را بررسی می کنیم.
چه کشورهایی مهمترین خریداران خارجی صنایع دستی ما هستند؟ کدام شاخه از صنایع دستی تقاضای بیشتری دارد؟ کدام شاخه از آنها سودآوری بیشتری دارد ؟ ما در اینجا به چند کشور و تقاضاهای عمده و مهم آنها در زمینه ی صنایع دستی اشاره می کنیم.
صنایع دستی از جمله حوزه های پرتقاضا است که می تواند نقش اساسی در تحولات اقتصادی کشور داشته باشد .اهمیت صنایع دستی به عنوان محصولات غیر نفتی بر کسی پوشیده نیست. مشتری های داخلی و خارجی زیادی از صنایع دستی ایران خرید می کنند.صادرات صنایع دستی علاوه بر رونق اقتصادی ، موجب صادر شدن فرهنگ و هنر یک کشور به سایر کشورهاست . بازار خارجی در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است. مشتریان خارجی شامل گردشگران و کشورهایی است که صنایع دستی ایران را بی نظیر می دانند.
طبق آماری که توسط گمرک در ۷ ماهه ی اوایل ۱۳۹۶ ارائه شد، میزان صادرات صنایع دستی رشد ۷۶ درصدی داشت. ایران سومین تولید کننده ی صنایع دستی و سی و نهمین صادر کننده در این بخش است که با توجه به میزان تولید صنایع دستی باید رتبه ی بهتری در بخش صادرات داشته باشد . به طور کلی کشورهای حوزه ی خلیج فارس و همسایگان ، مهم ترین خریداران صنایع دستی ایران هستند . که شباهت های فرهنگی و قومی ، مذهبی در این میان نقش به سزایی دارد.
 

ارمنستان ،عراق ، امارات ، آذربایجان، ‌گرجستان،‌ قزاقستان

این کشورها به دلیل اشتراکات فرهنگی و مذهبی و همسایه بودن ، از کشورهای مهم در بین خریداران خارجی صنایع دستی هستند . این کشورها مهم ترین مشتریان مبلمان ایرانی به شمار می روند . در ضمن انواع زیورالات ، ظروف شیشه ای و سفالین و فرش و گلیم توسط کشورهای عربی به خصوص عراقی ها خریداری می شود. قزاقستان از مهمترین خریداران در بخش تذهیب و نگار گری می باشد . عراق یکی از مهمترین بازارهای در بخش پارچه های قلمکار ایران می باشد.
 

کویت

جواهرات سنتی ، فرش و تذهیب و نقارگری در کویت طرفداران زیادی دارد. به طور کلی می توان گفت که این شاخه ها در بین کشورهای حوزه ی خلیج فارس و کشورهای عربی طرفداران بیشتری دارد . به خصوص تذهیب که از هنرهای اسلامی هم محسوب می شود در بین کشورهای مسلمان بازار بهتری دارد.
 

ترکیه ، روسیه ، تایلند

روسیه و تایلند یکی از مهمترین خریداران خارجی صنایع دستی در زمینه ی ظروف شیشه ای و سفالی هستند. کشور دیگری که از محصولات صنایع دستی ما زیاد خرید می کند ترکیه است. مبلمان های چوبی ، زیورالات و منسوجات از جمله موارد خرید انهاست.
 

افغانستان و پاکستان

هر چند اوضاع این دو کشور خیلی وقت است که مساعد نیست اما به هر حال از جمله کشورهای پرمشتری صنایع دستی ما هستند. فرش و گلیم و ظروف سفالی و مسی و زیورالات از جمله موارد خرید انهاست. مرز مشترک با این کشورها موجب راحت تر بودن ترانزیت به این کشورها و سایر کشورهای همسایه است.
 

ژاپن و چین

ژاپن یکی از مشتریان مهم آسیایی در زمینه ی ظروف شیشه ای و سفالی است . چین کشوری بزرگ که می تواند بازار بسیار مناسبی برای صنایع دستی ایران باشد. چینی ها عمدتا از زیورالات و ظروف شیشه ای در ایران استقبال کرده اند. هر چند یکی از آفات در بخش تولید صنایع دستی ، محصولات تقلبی همین کشور است.
 

کشورهای اروپایی

محصولات صنایع دستی به کشورهای اروپایی مانند المان ، فرانسه،ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و دیگر کشورها نیز صادر می شود‌. به طوری که ظروف شیشه ای ، شاه عباسی و سفالی هم به این کشورها صادر می شود . زیورالات ، فرش و زیلو و ظروف مسی و سفالین از جمله محصولاتی بوده اند که توسط انها خریداری شده اند.

شرکت های صادرکننده صنایع دستی
نحوه ی صادرات صنایع دستی

خریداران خارجی صنایع دستی عمدتا به فرش ، دست بافته ها ، زیورالات و وسایل تزیینی علاقه نشان داده اند و به دیگر محصولات صنایع دستی رغبت کمتری نشان داده اند. فرش از مهمترین صادرات غیر نفتی محسوب می شود و یکی از نمادهای فرهنگی ایران به شمار می رود. طبق گفته ی رئیس مرکز ملی فرش ایران، در سال ۹۷ ، ۸۰ درصد فرش دستبافت به خارج از کشور صادر شده که تعداد زیادی از کشورهای جهان را در بر گرفته است و طبق گفته ی معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران ، صادرات فرش در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۷۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است.
باید بتوان با تبلیغات و سرمایه گذاری مناسب دیگر محصولات صنایع دستی را نیز برجسته کرد تا خرید از انها بیشتر شود. مهمترین اقدام ایجاد شرایط مساعد برای جذب توریست بیشتر است . به نظر شما ممکن است توریست خارجی به شهرهایی مانند اصفهان ، یزد ، همدان ، رشت ، خطه ی جنوبی کشور و سایر نقاط ایران برود و بتواند از صنایع دستی زیبا و جذاب آن چشم پوشی کند ؟کشورهای همسایه و عربی فرصت مناسبی برای بازار محصولات صنایع دستی هستند که در بسیاری از رشته های صنایع دستی ، چین هم وارد عمل شده و با ارائه ی کالاهای کم کیفیت و بی ارزش رقیب ایران در بخش صنایع دستی هم شده است به خصوص در بخش دوخت های تزئینی و زیورآلات.
 
خریداران خارجی صنایع دستی - خریداران خارجی صنایع دستی 2
 
کشورهای اروپایی نیز می توانند خریداران خوبی برای بازار ایران باشند همان طور که در حال حاضر هم فرش ، تابلو فرش ، گلیم و سایر دست بافته ها جز علاقه مندی های آنها هست . صنایع فلزی و خاتم کاری هم در حد قابل توجهی به این کشورها صادر می شود. صنایع دستی ایران در بسیاری از رشته ها موفق به دریافت گواهی اصالت و مرغوبیت یونسکو شده است که در بهبود وضعیت صادرات آن کالا تاثیر بسزایی داشته است . در مجموع در کل ایران تا کنون توانسته ۲۷۳ نشان اصالت و مرغوبیت از یونسکو دریافت کند . رشته هایی مانند مس گری، گلیم، عبابافی، سراجی سنتی، گلابتون سازی، کلاه نمدی، حوله بافی، سفالگری و.. موفق به کسب این نشان شده اند . نکته ی جالب توجه این است که از ۴۶۰ رشته صنایع‌دستی ثبت شده در جهان ، ۳۷۰ رشته ی آن در ایران وجود دارد که آمار بی نظیری است و امکان اقتصادی فوق العاده ای در اختیار کشور ایران قرار می دهد که متاسفانه به اندازه ی کافی از آن استفاده نشده است.
مورد دیگری که با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و تجارت الکترونیک باید در نظر گرفته شود، امکان فروش اینترنتی صنایع دستی است که در حال حاضر رشد کمی داشته و نیاز به فعالیت جدی در این بخش وجود دارد. طرح و نقشه ای جامع برای گسترش و رونق این صنعت پیاده شود تا میزان خرید خارجی از ان نیز بالاتر برود.
این مقاله هرچند کوتاه سعی داشته تا مهمترین خریداران خارجی صنایع دستی را به شما معرفی کند.
 
منابع:
iribnews
tccim
persisart
mehrnews
 
مقالات مرتبط:
کار هنری در منزل با درامد بالا
بهترین فروشگاه های صنایع دستی
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی