هر آنچه قبل از خرید خاتم کاری باید بدانیم

آبان
۰۴

هر آنچه قبل از خرید خاتم کاری باید بدانیم

توسطmalatima |  

خرید خاتم کاری با دانش قبلی و چشم باز

عکس-3-خرید-خاتم-کاری

به هنر آراستن سطح اشیا با مثلث های کوچک از جنس چوب و استخوان(امروزه پلاستیک) خاتم کاری می گویند. خاتم کاری بر روی انواع جعبه ها و صندوق ها و دربها و قاب عکس ها و دیگر وسایل انجام می گیرد و زیبایی چشم گیری به ان می بخشد.
برای خاتم کاری نیاز به موارد خاصی است از قبیل:
چسب – سریشم- ابزارات لازم(چکش، اره، سوهان، رنده،پرس، مغار،گازانبر،گونیا ، خط کش ، پرگار)
برای خاتم کاری ابتدا باید قطعات ریز و کوچک مثلثی(منشورهای مثلث القاعده) را تهیه کرد. از طریق بریدن چوب در اندازه های مناسب این قطعات ریز خاتم ساخته می شوند. چوب ها دارای رنگ های مختلفی هستند و بنابر نوع طرح و تزیین انتخاب می گردند.البته می توان چوب ها را از طریق روش های خاص خود به رنگ دلخواه در اورد. نوع چوب نیز در خاتم کاری مهم است و باید جنس چوب مرغوب باشد و دارای بافت مناسبی باشد. چوبهای عناب، گردو، شمشاد، افرا،نارنج و فوفل از جمله این چوبها هستند.
این قطعات ریز سپس سوهان کاری شده و با سریشم و چسب چوب در کنار هم اشکال منظم هندسی را پدید می اورند و به وسیله نخ به هم محکم می شوند. پس از باز شدن نخ ها دوباره اشکال را کنار هم قرار می دهند و با چسب به هم می چسبانند تا قطعات بزرگ خاتم به این روش بدست ایند. این کار انقدر ادامه می یابد تا طرح مورد نظر از کار دراید. سپس این قطعات خاتم را که پس از طی این مراحل بدست امده، پرس و برشکاری می کنند و انها را بر روی یک لایه نازک چوبی قرار می دهند.

عکس-1-خرید خاتم کاری-اصفهان

با این کار طرح نخستین یک خاتم به وجود می اید که پس از ان با سوهان کاری و روغن کاری تکمیل می شود. روغن کاری به دو دلیل انجام می گیرد.یکی براقی و جلا یافتن خاتم و دیگری به دلیل حفاظت از ان در برابر گرما و سرما. در زمان های قدیم از روغن های طبیعی مانند روغن جلا استفاده می شده اما امروزه روغن پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد.
در اخر ورقه خاتم را برروی وسایلی مانند جعبه،میز ،صندوق و دیگر موارد قرار می دهند. در گذشته برای قسمتهای سفید خاتم از استخوان و یا عاج فیل استفاده می کرده اند ،اما امروزه از پلاستیک استفاده می کنند. در خاتم کاری ها از فلز نیز استفاده می شود. در صورتی که فلز مورد استفاده از جنس طلا و نقره باشد، جنس خاتم کاری شده دارای قیمتی گران خواهد بود. از فلزهای دیگر مانند مس، الومینیوم و برنج نیز در خاتم کاری استفاده می شود که نسبت به طلا و نقره ارزان ترند.

عکس-2-خرید خاتم کاری

خاتم کاری هنری اصیل است که از قدیم در ایران به آن پرداخته می شده است. از خاتم کاری برای تزیین وسایل و اماکن مذهبی و مقدس در ایران بسیار استفاده شده است و شاهکارهای هنری زیادی را خلق کرده است.

امیدواریم این مقاله نقش به سزایی در خرید خاتم کاری های شما داشته باشد و خرید موفقی داشته باشید، توجه داشته باشید در خرید صنایع دستی از جمله در خرید خاتم کاری ها تنها به چشمان خود اطمینان کنید

نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما

خرید صنایع دستی

حراجی اینترنتی ملاتیما