قبل از خرید ظروف مینا باید بدانید

آبان
۰۳

قبل از خرید ظروف مینا باید بدانید

توسطmalatima |  

خرید ظروف مینا

خرید ظروف مینا - میوه خوری

شما قبل از خرید ظروف مینا باید کمی در مورد آن اطلاعات داشته باشید در این مقاله تلاش کرده ایم این اطلاعات را در حجمی کم در اختیارتان قرار بدهیم ،میناکاری یکی از صنایع قدیمی و ظریف در ایران است که هنوز هم طرفداران زیادی دارد. مینا کاری ظروف دارای مراحل خاص خود است و ساخت یک ظرف میناکاری زیبا نیازمند دقت و مهارت زیادی است. میناکاری بر روی انواع ظروف از جمله ظروف سفالی و مسی انجام می گیرد. در زیر ما به شرح نحوه مینا کاری ظروف می پردازیم.
مرحله اول: اماده کردن ظرف پایه
در مرحله اول باید ظرف پایه مورد نظر برای مینا کاری اماده شود. اگر این ظرف، مسی باشد باید برای اماده کردن ان، به اندازه ظرف خام از ورق مسی بریده شود .سپس ظرف ،گود دار شده و توسط فرد ماهر قالب داده می شود.سپس ظرف مسی را حرارت می دهند تا انعطاف پذیر شود و بعد ان ظرف را درون قیر مخصوص قلم زنی می گذارند تا به حد خاصی از نرمی و استحکام برای ایجاد نقوش برجسته برسد. پس از قلم زنی ظرف پایه، ان را دوباره حرارت می دهند تا از قیر پاک شده و سپس ان را برای تمیزی درون نفت قرار می دهند. ظرف پایه باید بسیار تمیز باشد تا کیفیت کار قلم زنی را خوب نشان دهد. هر گونه کثیفی باعث افت کیفیت مینا کاری می شود. در اخر ظرف دوباره بررسی می شود تا در صورت لزوم ،معایب ان اصلاح شود.
اگر ظرف سفالی باشد باید توسط استاد سفالگر ظرف خام ان ساخته شود وبعد از ان حسابی سمباده کشی شود تا برای مرحله بعدی اماده شود(البته در ظروف سفالی کارهای دیگری از قبیل خط کشی و شابلون کاری و سیاه قلم کشی در این مرحله انجام می شود که از شرح آن معذوریم)

خرید ظروف مینا-قندان

مرحله دوم: نقاشی ظرف پایه
پس از اماده سازی ظرف پایه نوبت به نقاشی و رنگ امیزی ان می رسد. در ظروف مسی اول انها توسط اسپری لعاب یا ریختن لعاب رویشان، لعاب کاری می شوند. لعاب کاری سه مرتبه انجام می شود. پس از هر بار لعاب کاری ظرف حرارت داده می شود تا رنگ ان تثبیت شود و براق گردد. سپس نقاش مینا کار شروع به نقاشی ظرف با رنگها می کند و طرح خود را که قبلا روی کاغذ پیاده کرده است، روی ظرف پیاده می کند. این قسمت نیازمند ظرافت و دقت فراوان می باشد. کوچکترین اشتباه در نقاشی منجر به یک خرابی در محصول می شود.
در ظروف سفالی اما طرح نقاشی توسط شابلون ،پیش از رنگ زنی انجام شده و روی ظرف طراحی شده است و الان فقط نیازمند نقاشی با رنگ های مختلف است. از روی یک ظرف نمونه، می توان ظرف سفالی را رنگ امیزی کرد. در ظروف سفالی هم باید در هنگام لعاب زنی دقت فراوانی به کار برد.

خرید ظروف مینا-1

مرحله سوم : تثبیت از طریق حرارت
در این مرحله ظرف نقاشی شده و لعاب کاری شده را درون کوره های داغ می گذارند تا پخته شود. ظروف مسی در دمای حدود ۷۰۰ درجه پخته می شوند. ظروف سفالی را هم برای پخته شدن درون کوره می گذارند و قبل از ان ،جهت ضد اب و براق شدن روی ان فرد(نوعی لعاب شیشه ای) می ریزند.
ظروف میناکاری شده یکی از زیباترین و نفیس ترین صنایع دستی کشور است که نشان دهنده هنر و ذوق ایرانی است. اصفهان در ساخت این ظروف شهرت دارد.
ظروف میناکاری شده در انواع ان( مسی و سفالی) در شکل ها و طرحهای گوناگون مانند بشقاب، کاسه،لیوان و دیگر شکل ها تولید و به بازار عرضه می شوند.

امیدواریم این مثاله به شما برای خرید ظروف مینا کاری شده کمک کرده باشد

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما

خرید صنایع دستی از ملاتیما

حراجی اینترنتی صنایع دستی ملاتیما

نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما