خرید گلدان

دی
۰۷

خرید گلدان

توسطalirastro |  

خرید گلدان

خرید گلدان - خرید گلدان
نویسنده : سمانه ملکی
گل و گلدان یکی از بهترین راههای ایجاد نشاط و سرزندگی در هر فضایی می باشد. گلدان می تواند هم در فضای باز مانند پارک ها ، بلوارها، کنار خیابان و پیاده رو و… و هم در فضای بسته مانند خانه ، اداره، سالن ها ، کریدورها و …. قرار گیرد که نوع کاربری آن در تعیین جنس و ابعاد آن تاثیر دارد. البته نوع گل و گیاهی که در آن قرار خواهد گرفت نیز در انتخاب نوع آن بی تاثیر نیست.
بهترین روش برای خرید گلدان آشنایی با انواع گلدان است در این مقاله ما شما را با انواع گلدان آشنا می کنیم پس برای خرید گلدان با ملاتیما همراه باشید.

گلدان پلاستیکی

خرید گلدان - گلدان پلاستیکی
این گلدانها ساده ، ارزان و کاربردی هستند و در رنگها و طرحهای مختلف وجود دارند. می توان گفت پراستفاده ترین گلدان ها هستند. گلخانه ها بیشترین استفاده را از این گلدان ها دارند . معمولا گل ها با این گلدان های پلاستیکی به گل فروشی ها منتقل شده و بعد بنا به سفارش و سلیقه ی مشتری به گلدان دیگر منتقل می شود. کیفیت گلدان های پلاستیکی بسیار متفاوت است که گلدانهای پلاستیکی با کیفیت پایین در گلخانه ها و برای تکثیر و پرورش گل ها استفاده می شود . گلدان های پلاستیکی با کیفیت بالاتر در رنگ ها و ابعاد گوناگون نیز تولید می شوند که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند یکی از فواید آن امکان راحت کنترل زهکشی آن بر اساس نوع گل و گیاه می باشد . مهمترین مشکل این گلدان ها جذب زیاد گرما ، امکان شکستن و پوسیدگی زیاد ، زیبایی کمتر نسبت به دیگر گلدانها است که در خرید گلدان پلاستیکی باید به این نکات توجه کنید.

گلدان سرامیکی

خرید گلدان - گلدان سرامیکی
یکی از زیباترین گلدان ها، گلدان سرامیکی است که البته دارای قیمت بالاتری نیز هست. باید مواظب این گلدان باشید چون ممکن است ترک بردارند. گلدان های سرامیکی وزن زیادی دارند و دارای منفذ نیستند. گلدانهای سرامیکی در طرحهای مختلفی (مانند شکل ساده، انواع گل مانند گل لاله ، انواع میوه مانند آناناس ، دلمه ، سیب و به شکل سر حیوانات و …) و در رنگ ها و اندازه های مختلف در بازار موجود است. این گلدانها می توانند به محیط خانه و یا محل کارتان زیبایی خاصی ببخشد. از آنجا که هیچ منفذی به خارج ندارند ، هنگام خرید گلدان سرامیکی دقت کنید که حتما ته گلدان سوراخ داشته باشد تا بعد از آب دهی به گیاه ،آب اضافه خارج شود و موجب پوسیدگی ریشه ی گیاه نشود . این گلدانها در برابر یخ و سرمای زیاد به شدت شکننده هستند و ترک بر می دارند .

خرید گلدان سفالی
گلدان فانتزی

گلدان سرامیکی وزن زیادی دارند و بعد از اضافه شدن خاک و گل سنگین تر هم می شوند . پس بهتر است در صورت بزرگ بودن گلدان و در صورت امکان آن را به جای مناسب منتقل کرده سپس به تعویض خاک یا کاشت گل بپردازید و یا با احتیاط زیاد حمل کنید . با وجود تمام این مشکلات ، زیبایی این گلدان آنقدر وسوسه کننده هست که به سراغش بروید.

گلدان سفالی

خرید گلدان - گلدان سفالی
گلدانهای سفالی ،گلدان هایی بسیار پرطرفدار هستند که به علت نزدیکی به طبیعت حس خوشایندی را القا می کنند. این گلدانها از گلدانهای سرامیکی ارزان تر هستند. در واقع سفال بدون رنگ و بدون لعاب هستند . این گلدان ها منافذ زیادی دارند که مانع پوسیدگی ریشه می شود و نیاز به آبیاری بیشتری دارد . هنگام خرید گلدان سفالی به خاطر داشته باشید که در برابر گرما و سرما مقاوم است ، جاذب گرما نیست و در نتیجه برای گیاهانی که داخل حیاط یا زیر نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، مناسب است.

گلدان فلزی

خرید گلدان - گلدان فلزی
این نوع گلدان به تازگی رواج پیدا کرده و معمولا از فلز ضد زنگ یا گالوانیزه تهیه شده است . جنس برخی از روی ، چدن و مس است . مهم ترین ویژگی گلدان فلزی که در خرید گلدان باید به آن توجه داشته باشید، قابل بازیافت بودن آن است اما به دلایلی مانند جاذب قوی گرما بودن و عدم منفذ، احتمال آسیب دیدگی ریشه در آن بسیار زیاد است و گل در این گلدان نیاز به مراقبت بیشتری دارد و به هیچ وجه مناسب حیاط نیست.

گلدان چوبی

خرید گلدان - گلدان چوبی
گلدان های چوبی گلدانهایی از جنس چوب درختانی مانند سدر و درختان با چوب متراکم هستند که دارای تخلخل مناسبی هستند و سازگاری خوبی با گیاهان دارند. گلدانهای چوبی خیلی اوقات حالتی فانتزی و تزئینی دارند. قیمت های انها با هم متفاوت است و شما می توانید انواع مختلفی از ان را در بازار تهیه کنید. هنگام خرید گلدان چوبی دقت کنید . هر چه چوب متراکم تر باشد، مقاومتش در برابر رطوبت بیشتر است و احتمال پوسیدگی آن کاهش می یابد . سعی کنید گل هایی را در این نوع گلدان ها بکارید که نیاز به آبیاری زیادی ندارند.

گلدان سنگی

خرید گلدان - گلدان سنگی
این گلدان ها دارای قیمت و وزن بالاتری نسبت به دیگر گلدانها هستند و معمولا برای گیاهان بزرگتر به کار می روند. انواع این گلدان ها مانند گلدان مرمری و گلدان گرانیتی در بازار موجودند که بیشتر در سالن های مجلل ، باغ ها و رستورانها و سایر امکان عمومی استفاده می شوند . این گلدانها بیشتر مناسب فضای باز هستند . می توانید انها را خریداری کنید.
یادتان باشد در خرید گلدان به نوع محیط خود ، نوع گیاه ، زهکشی گلدان و امکان جابه جایی و حمل و نقل آن توجه کنید و خریدتان را با توجه به آن انجام دهید.

گلدان سیمانی

خرید گلدان - گلدان سیمانی
این گلدان مختص حیاط، باغچه و باغ و کنار دیوار است و می توان در اندازه و شکل مناسب به کمک قالب ایجاد کرد . یک راه ساده برای تولید گلدان در فضای باز است که باید زهکشی در آن را رعایت کرد . معمولا قابل حمل نیستند و تا خشک شدن کامل گلدان از ریختن خاک در آن و کاشت گل خودداری کنید.

گلدان شیشه ای

خرید گلدان - گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای یا تنگ نمونه ی دیگری از گلدان های جدید است که برای داخل خانه مناسب است و هنگام خرید گلدان شیشه ای به نکات زیر توجه کنید . این گلدان مناسب گل های مردابی یا گلی که با خاک نیاز ندارد می باشد . در این گلدان می توان از آب به همراه مهره های رنگی ، تیله ، صدف و یا خاک ژله ای استفاده کرد که به زیبایی آن می افزاید . این گلدان ها برای کاکتوس هایی که در ماسه مقاوم هستند و نیاز به آب بسیار کمی دارند نیز مناسب است که لایه های زیر آن را می توان با ماسه رنگی و یا سنگ های تزئینی پر کرد .
این گلدان ها برای گیاهانی که ریشه ی آنها به نو نیاز دارد مانند ارکیده بسیار مناسب است.
در کنار همه ی اینها می توان به برخی گلدانهای لوکس مانند گلدان های لعاب دار، نقاشی شده و یا کریستال اشاره کرد که جنبه ی تزئینی دارند و کاربرد کمتری دارند .
امیدواریم مقاله ی خرید گلدان که توسط ملاتیما تهیه و تنظیم شده است ، مورد پسند و توجه شما قرار گرفته باشد.

مقالات مرتبط:
کار هنری در منزل با درامد بالا
بهترین فروشگاه های صنایع دستی
ایده های پولساز هنری