ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

آبان
۰۲

ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

توسطmalatima |  

ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان
صنایع دستی نامش گویا است، صنایعی که به وسیله دست تولید و ساخته می شوند. هر منطقه برای خود داری صنایع دستی خاصی است. اصفهان نیز دارای صنایع خاص و نمونه ای برای خود است که نام آنها سالهاست که در تجارت شناخته شده است.
اصفهان از قدیم در امر صنایع دستی مشهور بوده است. این شهر که مرکز حکومت صفوی بوده است و همواره از جمله شهرهای مهم کشور بوده است دارای صنایع دستی فراوان و بی نظیری است و از بزرگترین مراکز تولید کننده صنایع دستی است.
صنایع دستی اصفهان شامل موارد زیادی است که ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان :

۱-خاتم کاری:

ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان-خاتم-کاری-صنایع-دستی-اصفهان

یکی از بهترینِ ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان است و این شهر را با خاتم کاری های زیبا و بی بدیلش می شناسند. خاتم کاری یعنی هنر اراستن سطح اشیا با مثلث های کوچک.مثلث ها می توانند چوبی یا فلزی یا از جنس استخوان باشند. اوج صنعت خاتم کاری در دوران صفویه بوده است.
۲-مینا کاری:

میناکاری-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان-

میناکاری هنری برای زینت بخشی ظروف و زیورالات از جنس مس ،طلا و نقره می باشد که ریشه به وجود امدن ان مشخص نیست. این صنعت در اصفهان رواج زیادی داشته است و هم اکنون نیز رونق خوبی دارد.
۳-گچ بری:

گچ-بری-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

هنر ایجاد طرح و نقش بر روی گچ را گچ بری می گویند. معمارهای معروفی در اصفهان به این کار اشتغال داشته اند و هنوز این صنعت دارای رواج خوبی است.
۴-قالی بافی:

قالی-بافی-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

صنعت قالی و فرش اصفهان را شهره جهان گردانیده است و فرشهای ناب و اصیل به خصوص ابریشم اصفهان شهرتی عالمگیر دارند. این صنعت که در دوران صفویه به اوج رسیده بود هم اکنون نیز دارای رواج خوبی است و کارگاههای زیادی در شهر و استان اصفهان مشغول فعالیت می باشند.
۵-قلم زنی:

قلم-زنی-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

هنر ایجاد طرح و نقشهای ظریف به وسیله ضربات چکش بر قلم بر روی ظروف فلزی را قلم زنی می گویند. اگر به اصفهان رفته باشید حتما این ظروف زیبا را دیده اید و یکی از پررونق ترین صنایع دستی اصفهان است.
۶-منبت کاری:

منبت-کاری-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

صنعت طرح نقش به صورت برجسته بر روی زمینه را منبت کاری می گویند. منبت کاری بیشتر بر روی چوب انجام می گیرد. اگر چه ملایر را به عنوان مبدا این هنر می دانند اما این صنعت در اصفهان رونق بسیار خوبی دارد.

۷-کاشی سازی:

کاشی-سازی-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

یکی از مهم ترین صنایع اصفهان است و تنوع طرح و نقوش انها باعث شده تا هواداران زیادی داشته باشند. با گذشت زمان هنوز هم طرح اصیل کاشی اصفهان فراموش نشده است. این هنر در زمان اسلام در خدمت طرح و نقوش مذهبی درامد و بناهای بی نظیری را در اصفهان پدید اورد.

۸-مینیاتور:

مینیاتور-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

هنر ارایش و نقاشی صفحات به صورت خاص در قدیم را مینیاتور می گویند. هنوز هم افرادی در اصفهان به این هنر اشتغال دارند.
۹-قلمدان سازی:

قلمدان-سازی-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

قلمدان در دورانی که شعر و ادبیات مورد توجه ویژه قرار گرفت به اوج شکوفایی خود رسید. در عهد صفویه که خوشنویسی مورد توجه قرار گرفته بود ساخت قلمدان هم مورد توجه زیاد قرار گرفت و رونق زیادی یافت. این صنعت یکی از پررونق ترین صنایع در اصفهان است.

۱۰-سفالگری:

سفالگری-ده اثر برتر صنایع دستی اصفهان

پیش از به وجود امدن ظروف شیشه ای و فلزی، ظروف سفالی بسیار رایج بودند. از ظروف مهم سفالی می توان به کوزه و پیاله اشاره کرد. در استان اصفهان از جمله در شهرضا این صنعت رونق خوبی دارد و در خود شهر اصفهان نیز کارگاههای سفال سازی بسیاری وجود دارد.
موارد بالا از جمله مهمترین صنایع دستی بود که به طور کوتاهی از انان نام برده شد. اصفهان دارای صنایع بی شمار دیگری مانند :
گیوه بافی، ملیله دوزی، دکمه سازی، نقره کاری و دیگر چیزها می باشد و به دلیل وجود گردشگران زیاد، صنایع دستی رونق و رواج خوبی دارند.

ما در یک مقاله ویژه برای شما در مورد صنایع دستی یزد توضیح داده ایم می توانید از مطالب این مقاله نیز استفاده کنید

برای دیدن پروژه های هنری در حال فروش ملاتیما می توانید به صفحه ی حراجی اینترنتی ملاتیما بروید