سفره هفت سین سال نو

اسفند
۲۴

سفره هفت سین سال نو

توسطalirastro |  

سفره هفت سین سال نو
 
نویسنده: فاطمه قدیری
 
 سفره هفت سین سال نو - سفره هفت سین سال نو 1
 
با ما همراه باشید تا زیباترین عکس های سفره هفت سین سال نو را با قلمی از فاطمه قدیری به شما معرفی نماییم ، سفره هفت سین سال نو هایی که هر کدام نشان دهنده ذوق بسیار زیبای ایرانی است .
اکنون که در روزهای پایانی سال به سر می‌بریم مردم در تب‌ و‌ تاب خرید هستند و فروشندگان نیز به‌شدت مشغول جذب مشتری، چون این روزها فرصت بسیار مناسبی برای این کار است. در بازار سنتی شهر که قدم می‌زدم مغازه‌هایی را دیدم که به فروشگاه‌های اجناس مسی تبدیل شده بودند. سال‌ها پیش به یاد دارم مادربزرگم ظروف مسی‌ای داشت که در آن سفره هفت‌سین زیبایی می‌گذاشت. سفره‌ای بسیار سنتی که به قولی، قدیمی بودن از سر و روی آن می‌بارید .
 
 سفره هفت سین سال نو - سفره هفت سین سال نو 4
 
هم برای ما جالب بود و هم نه. مادربزرگم مشغول به سنت و ما درگیر در مدرنیته، تقابل عجیب و درعین‌حال جالبی بود. این مربوط به روزهایی می‌شد که هنرهای قدیمی ایران مثل ساخت ظروف مسین از رونق افتاده بود و من به‌جز فروشگاه‌های صنایع‌دستی آن‌هم تنها برای تعدادی از وسایل زینتی، فروشگاهی را در شهر نمی‌شناختم که چنین اجناسی را بفروشد؛ اما در طی چند سال گذشته دوباره این هنر رونق فراوانی یافته و ظروف مسی که عمدتاً تولیدات شهر زنجان هستند به رنگ زرد مسی زیبایی می‌درخشد و توجه کسانی مثل من که زمانی بیشتر علاقه‌مند به کارهای مدرن بودند را به خود جلب می‌کند .
 
 سفره هفت سین سال نو - سفره هفت سین سال نو 5
 
انگار این روزها که یک زندگی مدرن را تجربه کرده‌ام بیشتر به زیبایی و فواید صنایع‌دستی کشورم پی می‌برم. انواع ظروف شیرینی و آجیل، شکلات خوری‌های بلند و پایه‌دار که علیرغم فرم مدرن آن با نقوش و اشکال اصیل ایرانی آمیخته ‌شده و سازندگان آن تلاش نموده‌اند تا اصالت ایرانی آن محفوظ بماند. تولیدکنندگان اقلام مسی سعی نموده‌اند برای جذب طیف گوناگونی از سلیقه‌ها از مادربزرگم گرفته تا من از ترکیب فرم مدرن و نقوش سنتی و یا برعکس استفاده کنند .
 
 سفره هفت سین سال نو - سفره هفت سین سال نو
 
ظروف هفت‌سین هشت پارچه که شامل هفت ظرف کوچک و یک آیینه است و با دو شمعدان بلند و باریک و رحل قرآنی منقوش از جنس مس. فکر می‌کنم قادر به تصور چنین سفره هفت‌سین زیبایی باشید، هفت سینی که مانند یک تابلو می‌تواند در ذهن نقش ببندد. یک ظرف پایه‌دار و منقوش مسی با آن درخشش خورشید‌گونه حتما ایده جالبی برای سبزه عید است. امتحان کنید!
اگر تولیدکننده آثار هنری می باشید و یا به این آثار علاقمند هستید ، ما شما را به بازدید و قرار دادن آثار خود در ملاتیما تنها سایت آثار هنری خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
 سفره هفت سین سال نو - ملاتیما
هنرهای دستی
عکس اتاق خواب دخترانه
گالری آثار هنری
فرش دستبافت قم