صنایع دستی ایران باستان

آبان
۱۰

صنایع دستی ایران باستان

توسطmalatima |  

صنایع دستی ایران باستان
ایران همیشه دارای توانایی خاصی در زمینه صنایع دستی بوده است. از همان زمان های باستان نیز فرش و دیبای ایرانی شهرت جهانی داشته است. در اینجا می خواهیم مهمترین صنایع دستی ایران باستان را ذکر کنیم.
ادوات جنگی فلزی
صنایع دستی ایران باستان - شمشیر
در زمانهای باستان جنگهای زیادی صورت می گرفته و ادوات جنگی زیادی ساخته می شده است. کشور ایران نیز که یکی از کشورهای بزرگ دنیا حساب می شده است و دارای ارتش بزرگی بوده است به ادوات جنگی زیادی نیاز داشته است. محصولاتی مانند شمشیر، نیزه ، زره و چاقو و سپر که از فلز و بعضا چوب ساخته می شوند از صنایع دستی مهم ان زمان بوده است. ادوات محکم تر و بادوام تر باید برای جنگ ساخته می شده اند و به همین دلیل صنعت ساخت ادوات جنگی در ان زمان رونق فراوانی داشته است.
ظروف سفالی
صنایع دستی ایران باستان - سفال
خیلی راحت می توان این موضوع را فهمید که بسیاری از محصولات زمان باستان از جنس سفال بوده است. انواع ظروف و کوزه ها را از سفال می ساخته اند و از انها در امور زندگی بهره می برده اند. هنوز هم سفال های بسیار قدیمی با طرحهای جالب از دل زمین در حال کشف شدن است.
محصولات چوبی
صنایع دستی ایران باستان - خراط
چوب یکی دیگر از وسایل تامین کننده نیازهای ان زمان بوده است. بعضی از ادوات جنگی مانند نیزه و سپر را از چوب می ساخته اند. وسایل چوبی مانند حصیر و ظروف چوبی و دیگر چیزها را از چوب های مناسب می ساخته اند و استفاده می کرده اند.
سنگ تراشی
صنایع دستی ایران باستان - سنگ تراشی
از هنرهای مهم دیگر ایران سنگ تراشی بوده است و معماری های ان زمان نشان دهنده این امر است. کندن نقش های زیبا و برجسته روی سنگ نیازمند مهارت فراوان بوده است و کار بسیار دشواری محسوب می شده است . معماران برجسته ایرانی توانستند هنرهای بدیعی را از سنگ تراشی خلق کنند. تخت جمشید مهمترین گواه این مدعاست.
محصولات نساجی
صنایع دستی ایران باستان - نساجی
مهم ترین و مشهورترین صنعت دستی ایران منسوجات ان است. فرشهای ابریشمی ایران از همان زمان نیز در جهان پراوازه بوده است و شاهان ایران در کاخ های خود از این فرش ها برای شکوه بخشیدن به کاخ خود بهره می برده اند. پارچه های اعلی و زربفت ایرانی با قیمت های بالایی به فروش می رسیده است و مشتریان زیادی داشته اند.
سنگ های قیمتی
صنایع دستی ایران باستان - سنگ قیمتی
این صنعت در ایران باستان رواج زیادی داشته است. ساخت انگشترهای طلا،نقره و عقیق زیبا، گردنبندهای منحصر به فرد و تاج های طلا و دیگر چیزها نشان دهنده اهمیت صنعت سنگ های قیمتی بوده است.
شیشه

صنعت شیشه را می توان به دوران ساسانیان نسبت داد. ظروف و جامهای بسیار زیبایی در ان زمان ساخته شد که نشانگر ذوق ایرانی انهاست. این صنعت نیز دارای ظرافت های خاص خود بوده است و محصولات فراوانی از شیشه را عرضه می کرده است.

امیدواریم مقاله ی صنایع دستی ایران باستان تاثیری در شناخت شما نسبت به ایران باستان داشته باشد
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی

خرید صنایع دستی

حراجی اینترنتی ملاتیما

نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما