صنایع دستی زنجان

آبان
۱۳

صنایع دستی زنجان

توسطmalatima |  

صنایع دستی زنجان

هر گوشه ای از کشور را مشاهده کنید، دارای هنرهای بومی و اصیلی است که نشان دهنده قدمت دیرینه ان است. صنایع دستی یک منطقه نشان دهنده نوع فرهنگ و زندگی ان جاست. یکی از جاههایی که در عرصه صنایع دستی بسیار مطرح است، زنجان می باشد. صنایع دستی زنجان بسیار تولید می گردد و در کل کشور توزیع می گردد که بخشی از ان نیز صادر می گردد. در زیر به طور مختصر به این صنایع اشاره می کنیم.
چاقوسازی
صنایع دستی زنجان - چاقو
مطمئنا نام چاقوی زنجان را شنیده اید. زنجان نامی اشنا در زمینه چاقوسازی است و استادان چیره دست ان چاقوهایی بسیار ظریف و زیبا را در انواع ان می سازند. انواع چاقوهای شکاری، دشنه و خنجر، کاردهای اشپزخانه و قمه با تیغه ها و دسته های طرح دار زیبا، در انواع مختلف و اندازه های گوناگون در زنجان ساخته می شوند.

فرش ، گلیم و جاجیم
صنایع دستی زنجان - فرش
نام اشنایی دیگر در عرصه صنایع دستی کشور که در زنجان ساخته می شود، فرش مشهور زنجان است که طرح های زیبای ان چشم ها را متوجه خود می کند. علاوه بر فرش، انواع گلیم ها و جاجیم های زیبا نیز در زنجان بافته می شوند. گلیم های زنجان بیشتر در روستاهای ان بافته و تولید می شوند.طرح های فرش و گلیم ها معمولا ماهی و ریزماهی ، لچک و ترنج ، ساوه مهاجر،شکارگاه و دیگر طرح ها هستند. بسیاری از فرش ها و گلیم های زنجان به دیگر کشورها صادر می شوند.
ظروف مسی
صنایع دستی زنجان - ظرف مسی
مسگری قدمتی طولانی در زنجان دارد. هر چند از رونق بازار مس زنجان کاسته شده است ،اما هنوز هم انواع ظروف مسی قلم زنی شده و میناکاری شده در زنجان تولید می شوند و در تمام کشور نیز به فروش می رسند. فروشگاههای زیادی نیز در عرضه فروش ظروف مسی در زنجان مشغول فعالیت هستند. انواع ظروف مسی مانند قابلمه ، ماهیتابه ، قوری، لیوان، دیگ، شیرینی خوری، سینی ،کاسه و دیگر ظروف در طرح های زیبا در زنجان ساخته می شوند.

گیوه
صنایع دستی زنجان - گیوه
هر چند از رونق گیوه کاسته شده است اما هم چنان در زنجان ساخته می شوند و به فروش می رسند. این پاپوش های سنتی هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند.

منبت کاری
صنایع دستی زنجان - منبت
منبت کاری بر روی چوب هنوز هم در زنجان رواج دارد و طرحهای زیبایی را از جنس چوب پدید می اورد.
ملیله کاری
یکی دیگر از صنایع دستی مشهور زنجان ملیله کاری ان است. این هنر که شاخه ای از فلزکاری محسوب می شود، به تزیین وسایل با مفتول های نقره و طلا گفته می شود. ملیله دوزی زنجان در کشور بسیار مطرح است و مشتریان فراوانی دارد.
صنایع دستی دیگری هم در زنجان فعالیت دارند که نسبت به موارد بالا رونق کمتری دارند. زنجان به عنوان یکی از مراکز مهم صنایع دستی باید مورد توجه بیشتری برای رونق صنایع دستی قرار گیرد.

امیدواریم از مقاله ی صنایع دستی زنجان لذت برده باشید

خرید صنایع دستی

نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما

حراجی اینترنتی ملاتیما