صنایع دستی فلزی

اسفند
۱۱

صنایع دستی فلزی

توسطalirastro |  

 
صنایع دستی فلزی
 
اگر به دنبال آشنایی کامل با صنایع دستی فلزی ایران می باشید ، مطالعه این مقاله کمک بسیار زیادی به این امر خواهد نمود ، پس همراه ما باشید .
قلم زنی
 
 صنایع دستی فلزی - قلم زنی
 
قلم زنی یکی از هنرهای زیبای ایرانی ، مربوط به بیش از ۴۰۰۰ سال قبل از دوران باستان میباشد . در ابتدا برای قلم زنی از فلزاتی مانند مس استفاده میشد ، ولی در حال حاضر روی فلزات گرانبهایی مانند طلا و نقره هم قلم زنی صورت میگیرد . نقاشی های این هنر بسیار منحصر به فرد و زیبا میباشند و عموما دارای طرح های استاطیری ، سنتی ، پرندگان ، طبیعت و … هستند . این طرح هارا توسط چکش و قلم های مخصوص ، با ضربه زدن به فلزات ایجاد میکنند . برای جلوگیری از سوراخ شدن فلز هنگام کار ، داخل ظرف یا سینی و … را مخلوط قیر و گچ میزنند که از ایجاد صدای زیاد هم جلوگیری میکند .
بعد از اتمام کار و تخلیه ی مخلوط قیر و گچ ، در شیارها گرد زغال میریزند و روی ظرف یک لایه روغن جلای سیاه میزنند . بدین ترتیب خطوط کشیده شده سیاه ،شده و طرح اصلی بصورت براق و برجسته نمایان میشود . قلم زنی به چند دسته ی : برجسته کاری ، نیمه برجسته ، ریزه قلم زنی ، حکاکی و مشبک کاری تقسیم میشود .
 
فیروز کوبی
 
 صنایع دستی فلزی - فیروز کوبی
 
فیروز کوب یک نوع نسبتا جدید از صنایع دستی فلزی میباشد . طبق افسانه های ایرانی ، فیروزه استخوان کسانی است که در راه عشق مرده اند . و این سنگ نماد عشق و اشتیاق و احترام به طرف مقابل است . این سنگ در ایران گران تر از سایر کشور ها میباشد ، و بهترین کیفیت و جنس را داراست .
فیروز کوب یکی از محبوب ترین صنایع دستی در عرصه ی بازار و صادرات میباشد . در این هنر سنگ های فیروزه بروی اجسام فلزی از جنس مس ، نقره ، برنز ، نیکل و …. بکار رفته و تزئینات و طرح های مختلف به آن میدهد . یکی از مهم ترین مراکز فیروز کوبی در استان اصفهان میباشد .
 
مینا کاری
 
 صنایع دستی فلزی - مینا کاری
 
مینا کاری یکی از قدیمی ترین هنرهای کاربردی بروی محصولات فلزی است و بیش از ۵۰۰۰ سال پیش بعنوان بخشی از فرهنگ ایران باستان بوده است .
میناکاری هنر تزئین فلزات با رنگ های مختلف و کشیدن طرح های بسیار ظریف و زیبا در آنهاست .در این صنعت ابتدا فلزات را با درصد دقیق تهیه کرده ، سپس خم کاری و چکش کاری را انجام داده و طراحی را آغاز میکنند .
چند نوع مینا کاری داریم :
مینای خانه بندی (یا مینای مشبک ) که در ابتدا طرح های برجسته توسط سیم های فلزی در روی کار لحیم میشود ، و بعد داخل مشبک ها رنگ شده و در کوره گذاشته میشود .
مینای مرصع : برای تزئین ظروف گرانبها از جنس طلا و نقره بکار میرود .
مینای نقاشی : لعاب زدن سطح فلز و کشیدن طرح توسط رنگ روی آن .
 
احجام فلزی سنتی
 
 صنایع دستی فلزی - احجام فلزی سنتی
 
هنر احجام فلزی سنتی ، ساخت و تراشکاری شکل های سنتی و باستانی توسط فلزات میباشد .
 
مسگری
 
 صنایع دستی فلزی - مسگری
 
هنر مسگری با بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت ، یکی از صنایع دستی کهن ایران محسوب میشود .این هنر ساخت ظروف مختلف از جمله قابلمه ، گلدان ، سینی و … با فلز مس و با ضربه زدن و چکش کاری کردن آنها میباشد . قابل ذکر است که طعم غذایی که در این جنس قابلمه پخته شده باشد بسیار لذیذ و دلچسب تر میباشد .
 
ملیله سازی
 
 صنایع دستی فلزی - ملیله سازی
 
یکی از هنرهای بسیار زیبا و پر زحمت میباشد . پیشینه ی این هنر متعلق به دوران هخامنشی و ساسانی میباشد . در این هنر ، مفتول های بسیار نازک از جنس مس ، طلا و نقره ، به همدیگر جوش داده میشود . و به شکل ظروف مختلف یا اشکال تزئینی و زیروآلات متنوع و زیبا در می آیند .
از دیگر صنایع دستی فلزی ایران میتوان :
زمود گری ( ساخت اتصالات فلزی مانند کوبه ی در ، قفل و لولا های قدیمی )
جُنده کاری (همانند معرق ولی برجسته تر)
دواتگری (ساخت ظروف و کتری با چکش و لحیم کاری کردن )
گرگور بافی (نوعی تور فلزی ماهی گیری )
ساخت زیورآلات سنتی ، علامت سازی محرم و ضریح سازی ، چاقو و قفل سازی ، کوفته گری ، ورشو سازی و طلاکوبی روی فولاد و … را نام برد .
اگر تولیدکننده صنایع دستی می باشید ، ما شما را با ملاتیما تنها سایت خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
 صنایع دستی فلزی - ملاتیما
 
گالری آثار هنری
خرید لوازم هنری
لوازم نقاشی