صنایع دستی چوبی ایران

اسفند
۰۲

صنایع دستی چوبی ایران

توسطalirastro |  

صنایع دستی چوبی ایران
اگر به دنبال صنایع دستی چوبی ایران هستید ، به شدت خواندن این مقاله را به شما عزیزان توصیه می کنیم ، این مقاله شامل معرفی ابعاد مختلف صنایع دستی چوبی می باشد . پس همراه ما باشید .
سوخت کاری روی چوب
 
 صنایع دستی چوبی ایران - سوخت کاری روی چوب
 
یکی از هنرهای زیبا ، سوخت کاری روی چوب میباشد ، که با استفاده از هویه های مخصوص و سوزاندن چوب ، طرح ها و اشکال مختلف را روی چوب میکشند . و یکی از هنرهایی میباشد که تمرکز ، دقت و زمان بسیار زیادی لازم دارد . کوچکترین اشتباه و لرزش هنگام کار ، میتواند یک اثر سوخت کاری را کاملا خراب کند . برای سوخت کاری میتوان از انواع چوب استفاده کرد ، ابتدا باید سطح چوب مورد نظر را کاملا سنباده زده تا یک دست شود . چون برجستگی ها مانع از حرکت راحت هویه شده و کار را خراب میکنند . بعد طرح مورد نظر خود را روی چوب بکشیم ، و سپس از هویه ی مخصوص این کار استفاده کنیم تا سوخت کاری را انجام دهیم ، هویه های چوب اکثرا دارای سر های متفاوت و مناسب با قسمت های مختلف کار هستند . این هویه هاحرارت بسیار بالاتری به نسبت هویه های عادی دارند و هنگام کار با آنها باید به شدت احتیاط کرد . هنرمندان گاهی اوغات برجسته کاری و سوخت کاری را باهم تلفیق میکنند که زیبایی حیرت انگیزی به خود میگیرد . ولی اینکار نیازمند تجربه ی فراوان میباشد . از سوخت کاری روی انواع سطوح و ظروف چوبی از جمله تابلوهای چوبی ، قاشق ، قاب آینه ، جعبه ، میز ، گلدان ، جا عودی و جا خودکاری و … میتوان استفاده کرد .
 
معرق کاری روی چوب
 
 صنایع دستی چوبی ایران - معرق کاری روی چوب
 
یکی از صنایع دستی چوبی ایران ، معرق میباشد که در دوره سلجوقی رایج و در دوره صفویه به اوج پیشرفت و شکوفایی خود رسید . این هنر ، درکنار هم قرار دادن قطعات چوب ، و تلفیق چوب های مختلف ، فلز ، مس ، صدف و …. با رنگ میباشد . در این هنر ، ابتدا صفحه ی چوبی بزرگتری را بعنوان پایه و بوم کار انتخاب کرده ، قطعات چوب را متناسب با طرح خود از چوب های نازک با عرض ۳ یا ۴ میلیمتر بریده و با کنار هم قرار دادن آنها روی چوب ، یک طرح اصلی زیبا ، اسلیمی ، گل و حیوانات و … بوجود می آید و در پایان برای جلا پیدا کردن پولیش و پلی استر به کار زده می شود .
 
خراطی
 
 صنایع دستی چوبی ایران - خراطی
 
ساخت اشیاء تزئینی ، تراش دادن و برشکاری روی اشیاء چوبی استوانه ای را خراطی میگویند .
 
گره چینی و قواره بری
 
 صنایع دستی چوبی ایران - گره چینی و قواره بری
 
در این دو هنر به وسیله زوارهای چوبی ، اشکال هندسی ، اسلیمی یا بته جقه و … ایجاد میکنند . از این هنر روی در ، پنجره ، میز و … میتوان استفاده کرد . نمونه های این هنر را اکثرا در امام زاده ها و مساجد میبینیم .
 
چپق بافی
 
 صنایع دستی چوبی ایران - چپق بافی
 
یکی از هنرهای اصلی عشایر ، کوچ نشینان و چادر نشینان میباشد ، در این هنر ، رشته های باریک چوب را به هم وصل میکنند و در نهایت شکل یک پارتیشن ، پرده یا پوشش دیواری را به خود میگیرد .

از دیگر صنایع دستی چوبی ایران میتوان به کنده کاری روی چوب (مشابه منبت و معرق میباشد ) ، بامبو بافی ، حصیر و ترکه بافی ، ساخت سازهای سنتی ، گره چینی و مشبک کاری و نازک کاری و … اشاره کرد .

شما به کدام یکی از صنایع چوبی ایران علاقه دارید؟
 صنایع دستی چوبی ایران - ملاتیما
اگر به صنایع دستی علاقه مند هستید ، دعوت می کنیم از شما تا همراه یکی از بزرگترین سایت های صنایع دستی ایران ، سایت ملاتیما باشید .
ایده های هنری
ایده های هنری
نمایشگاه صنایع دستی
خرید صنایع دستی
فروشگاه صنایع دستی
حراجی اینترنتی
هنر دستی در خانه
شرکت های صادرکننده صنایع دستی
کیک استارتر ایرانی