صنایع دستی چوبی

آبان
۰۹

صنایع دستی چوبی

توسطmalatima |  

صنایع دستی چوبی

صنایع دستی چوبی یکی از صنایع ظریف و جذاب صنایع دستی است که هر کسی با دیدن آن به هنر و زیبایی آن پی می برد. یک اثر طریف و زیبای چوبی که با دست خلق شده است، تا سالها نشان دهنده ذوق افریننده ان است. در ایران انواع محصولات صنایع دستی که از چوب درست می شوند وجود دارد. در این قسمت چند نمونه از آنان را ذکر می کنیم.

معرق
صنایع دستی چوبی - معرق
یکی از زیباترین هنرها و ظریف ترین کارها بر روی چوب معرق است. از طریق برش با سوزن به طور ظریف و دقیق طرح های چوبی زیبا پدید می اید که سپس روغن کاری می شود تا براق گردد.
خاتم کاری
صنایع دستی چوبی - خاتم
بدون شک مهمترین صنایع دستی چوبی، خاتم کاری های چوبی است. در طرح های بسیار زیبا که نشان دهنده فرهنگ و هنر اصیل این سرزمین است. ساخت اثرهای زیبا با قطعات مثلثی شکل کوچک چوبی نیاز به ظرافت و مهارت فراوانی دارد وبه همین خاطر نیز مشتریان فراوانی دارد. خاتم کاری های اصفهان بسیار در کشور مشهورند.
حصیربافی
صنایع دستی چوبی - حصیر
این صنعت مختص شهرهای جنوبی است که دارای درخت های نخل هستند. البته در جاهای دیگر نیز تولید می شود اما بیشترین سهم ان مربوط به مناطق جنوبی است که از برگ درخت خرما انواع سبد،زیرانداز و سفره می سازند.
ارسی
صنایع دستی چوبی - ارسی
نوعی پنجره چوبی است که دارای طرح ها و ابعاد گوناگون می باشد. امروزه دیگر ساخت ان کم شده است.
پیکر تراشی
صنایع دستی چوبی - پیکر تراشی
این محصولات که به وسیله تراش چوب بوجود می ایند مشتریان بسیار فراوانی دارند. انواع نقش ها و طرح ها و اشکال را می توان از چوب تراشید و در قالب های زیبا به مردم عرضه کرد.
سازهای موسیقی
صنایع دستی چوبی - سه تار
کشور ما از لحاظ موسیقی دارای تاریخ کهنی است. انواع سازهای سنتی موسیقی مانند سنتور،تار، سه تار، ویولن، کمانچه، فلوت و غیره از چوب های بادوام و مناسب ساخته می شوند.
کنده کاری روی چوب
صنایع دستی چوبی - کنده کاری
این هنر که در اماکن عمومی، مذهبی و تاریخی نیز مورد استفاده قرار می گیرد عبارتست از کنده کاری بر روی قالب چوبی برای ایجاد نقش های برجسته بر روی ان. محصولات بسیار زیبا و چشم نوازی را می توان در میان این صنعت دستی پیدا کرد.
منبت
صنایع دستی چوبی - منبت
این هنر بدون شک از اصیل ترین هنرهای چوبی است که بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است. تراشیدن و حکاکی روی چوب بر اساس طرح را منبت کاری می گویند.
مشبک
صنایع دستی چوبی - مشبک
مشبک به معنای شبکه ای بودن بدین صورت است که فضاهای خالی بین چوب ایجاد می کنند تا طرح مورد نظز مشبک گونه ایجاد گردد. این محصول دارای تاریخ و قدمت فراوانی است.
خراطی
صنایع دستی چوبی - خراطی
به ساخت اشیاء چوبی به شکل مدور و استوانه ای و برای تزیین خراطی می گویند

مهمترین محصولات دستی چوبی در بالا اورده شد. حوزه محصولات چوبی دارای وسعت فراوانی است و به همین دلیل هم دارای مشتریان فراوانی می باشد.

امیدواریم با خواندن مقاله ی صنایع دستی چوبی تصویر کلی در مورد این رشته در ذهن شما شکل گرفته باشد

حراجی اینترنتی ملاتیما

نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما

خرید صنایع دستی

بهترین فروشگاه های صنایع دستی