صنایع دستی یزد

آبان
۰۱

صنایع دستی یزد

هر کس به یزد سفر کرده است، آن را شهری جالب و با جاذبه های فراوان یافته است. بسیاری از اثار این شهر به ثبت جهانی رسیده است. صنایع دستی یزد هم مشتری های بسیاری دارند و دارای قدمتی بسیار طولانی هستند که از گذشتگان به ارث رسیده است.

۱۰ اثر برتر از این صنایع دستی یزد:

۱-ترمه
ترمه-صنایع-دستی

بدون شک مهمترین صنعت دستی یزد ترمه است. ترمه بافی هنری اصیل است که از دیر باز در شهر یزد به ان پرداخته می شده است و طرح ها و نقش و رنگ های زیبای ان ، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این پارچه ارزشمند و گرانقیمت که از الیاف کرک و پشم در قدیم و امروزه بیشتر از ابریشم ساخته می شود و دارای نقوش زیبای ایرانی است، در مدل های گوناگونی در یزد ساخته و به فروش می رسد. از این محصول برای دوخت انواع شال، رومیزی ،سجاده، لباس های گران قیمت، پرده ها و هدایای نفیس استفاده می شود. اگر به استان یزد سفر کردید، حتما از مغازه ترمه های یزدی دیدن کنید. متاسفانه این صنعت در حال کاهش رونق است و فقط در چند شهر از ایران هنوز جریان دارد.

۲-زیلو

صنایع-دستی-یزد-زیلو

زیلو هم از بهترین های صنایع دستی یزد است. از آنجا که یزد منطقه ای کویری است زیلو ها برای استفاده در انجا بسیار مناسب است. زیلو ها که از پنبه ها بافته می شوند بسیار با دوام هستند و معمولا دارای نقوش و طرحهای ساده هستند. کارگاههای زیادی در یزد به زیلو بافی مشغول هستند.

۳-سفال و سرامیک

سفال-صنایع-دستی-یزد

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


مانند دیگر شهرهای باستانی، شهر یزد و دیگر شهرها در استان یزد داری صنعت سفال و سرامیک است. سفال های ساده و لعاب دار و سرامیک استان یزد بسیار زیبا هستند و مشتریان خوبی دارد.

۴-دارایی

صنایع-دستی-یزد-دارایی

نوعی پارچه طبیعی ابریشم است که در رنگهای شاد و گرم بافته می شود. چون به عنوان دارایی در زمان قدیم محسوب می شده است این نام برای ان مانده است.
۵-گیوه

گیوه-صنایع-دستی-یزد

هرچند استفاده از گیوه بسیار کم شده است، اما همچنان این صنعت دستی در یزد تولید می شود.

۶-شمد

صنایع-دستی-یزد-شمد

پارچه پنبه ای و یا ابریشمی نازک که به عنوان روانداز مورد استفاده قرار می گیرد و دارای طرحهای ساده ای است که در یزد تولید می شود.

۷-کاشی

صنایع-دستی-یزد-کاشی

یزد بنا بر آب و هوای خود دارای معماری ویژه است و کاشی های یزدی زیبا در نقش های گوناگون به کار می روند. معماری در یزد قدمتی طولانی دارد.

۸-زربافت

صنایع-دستی-یزد-زرباف

هنر نقش دادن پارچه ها با طلا را زربافی می نامند. این کار سابقه تاریخی بسیاری دارد و به زمان پادشاهان قبل از اسلام می رسد. این صنعت دستی هنوز هم در حال تولید است و کارگاه ها به تولید آن مشغولند.

۹-نمد

صنایع-دستی-یزد-نمد

یک نوع پارچه که در یزد تولید می شود و صنعت ان را نمد بافی می گویند.

۱۰-مخمل

مخمل-صنایع-دستی-یزد

مخمل بافی که در بافت ان از ابریشم استفاده می شود، هنوز هم در یزد جریان دارد.
از دیگر صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– چادر شب
– حصیر
– شیشه گری
– قلم زنی
صنایع دستی زیادی در یزد وجود دارد که موارد بالا تنها بخشی از ان بود. اگر به یزد رفتید حتما از این صنایع دیدن کنید و لذت ببرید.

برای دیدن پروژه های هنری در حال فروش ملاتیما می توانید به صفحه ی حراجی اینترنتی ملاتیما بروید