نکات مهمی که قبل از خرید ظروف مسی اصفهان باید بدانید

اسفند
۰۶

نکات مهمی که قبل از خرید ظروف مسی اصفهان باید بدانید

توسطalirastro |  

 

ظروف مسی اصفهان

 
ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان 2
صنایع دستی در هر استان و شهر ، سنت و هنر استادان آن منطقه را میرساند ، اگر به دنبال خرید ظروف مسی اصفهان هستید ، مطالعه این مقاله را بسیار به شما پیشنهاد می کنیم .
انسانها بعد از گل و سنگ ، برای رفع نیازهایشان به فلز رو آوردند ، مس بعنوان یک فلز خالص در محیط استفاده میشود و استخراج آن از بقیه فلزات راحت تر بوده و زودتر از بقیه فلزات مورد استفاده قرار میگیرد . کار مس نزدیک به پنج هزار سال است که جزو صنایع دستی سنتی باستانی ایران است و در طول این زمان محصولات بسیار زیاد و متنوعی ساخته شده شده است . ظروف مسی اصفهان ، جزء معروف ترین صنایع دستی این ناحیه میباشد .
 
ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان 6
دلایل دیگر استفاده از مس ، جلا ، رنگ ، زرق و برق این فلز جالب میباشد . امروزه با توجه به اسناد موجود می توان گفت که مرکز ایران و شمال کشور ، قدیمی ترین مراکز فلز کاری در ایران و جهان میباشند . هنر مس به زمان عصر سلجوقی میرسد ، زمانی که اصفهان ، همدان ، خراسان ، موصل و شهر ری ، قطبهای فلز کاری ایران بوده اند . در حال حاضر از مهم ترین قطبه های مس کاری و ساخت ظروف مسی اصفهان میباشد .
 
 ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان
از گذشته ساخت ظروف غذاخوری مسی در بین ایرانیان رواج داشته و خیلی از افراد مایل به پخت و پز و خوردن غذا در این ظروف هستند . کار مسی در برخی از شهر های ایران رایج است ، در حالیکه شهر اصفهان یکی از مراکز اصلی این هنر است . بعد از اصفهان میتوان کرمان ، کاشان ، شیراز ، زنجان را نام برد . معمولا یکی از بهترین و پر طرفدارترین سوغاتی های گردشگران در این شهر ها ، ظروف مسی اصفهان میباشد .
در دوره اسلامی ، به دلیل اینکه استفاده از ظروف غذاخوری طلا و نقره ممنوع شده است ، روند استفاده از فلزاتی مانند مس افزایش پیدا کرده . مس به دلیل خاصیت انعطاف پذیری ، و توانایی آن در برابر جوش ، پانچ ، سنگ زنی ، حکاکی و …. بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . یکی از دلایلی که باعث افزایش ارزش مس در طول تاریخ شده است ، استفاده ی مس در ساخت سکه ها بوده است .
 
 ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان
برای ساخت ظروف مسی ، ابتدا ورقه های مس را در کوه ذوب میکنند ، بعد مس ذوب شده را در قالب های ریخته گری میریزند ، ابتدا مس را روی یک سطح تخت میریزند ، و با چکش چهار طرف آن را مسطح میکنند . قسمت های نامسطح را دوباره حرارت میدهند و با چکس ضربه میزنند تا یکدست شود . این فرایند را آنقدر تکرار میکنند تا ضخامت و اندازه ی استاندارد بدست بیاید .
 
 ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان
فلز مس ، یکی از فلزهایی است که خاصیت های زیادی از جمله خواص ضد میکروبی ، ضد سرطان ، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی دارد و به خنثی کردن سموم کمک میکند . علاوه بر اینکه طعم غذای پخته شده در این فلز دلچسب تر و خوش طعم تر است ، پخت غذا در آن باعث میشود کمبود مس در بدن جبران شود .
ذخیره آب در ظروف مسی ( مثلا حدود ۱۰ دقیقه) یک فرایند تصفیه ی طبیعی به حساب می آید . ولی طبق برسی های علمی ، اگر به مدت طولانی در ظرف تمام مسی (خالص داخل و بیرون آن مس باشد) غذا و چای خورده شود ، خود فلز مس میتواند باعث مسمومیت در بدن شود ، زیرا فلز مس با مواد اسیدی و حرارت واکنش ایجاد میکند . و به همین دلیل است که داخل ظروف مسی را قلع اندود میکنند ، که مضر نباشد . پس حتما هنگام خرید ظروف مسی ، دقت کنید که داخل آن رنگ نقره ای مانند داشته باشد ( آن رنگ فلز قلع است ) ، اگر داخل و بیرون ظروف مسی یکرنگ باشد ، یعنی قلع اندود نشده و بهتر است فقط برای تزئین و زیبایی از آن استفاده شود .
 
 ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان
در بازارهای صنایع دستی سنتی اصفهان ، خصوصا راستای مس فروشان ، کارهای زیبا و شگفت انگیزی دیده میشود . شما میتوانید انواع ظروف غذاخوری ، چایخوری ، قاشق و چنگال ، سینی ، قابلمه ها در انواع سایز ها ، کتری و قوری و …. در این بازارها تهیه کنید . نوع دیگری از ظروف مسی اصفهان هستند که هنر مسگری با سنگ های زینتی (فیروزه) باهم در آمیخته شده . ظروف مسی فیروزکوب شده ، از زیبایی بسیاری زیادی برخوردار هستند و توجه هر تماشاگری را به خود جلب مینمایند ، در ادامه میتوانید نمونه هایی از این هنر زیبا را ببینید .
امیدواریم که از مقاله ظروف مسی اصفهان خوشتان آمده باشد ، هم چنین در صورت تمایل به دریافت نکات بیشتر در مورد زیورآلات مسی مقاله از کجا دستبند مسی بخریم را مطالعه نمایید.
اگر تولیدکننده صنایع دستی می باشید و یا به آن علاقه دارید ، دعوت می کنیم از شما به بازدید از سایت ملاتیما ، یکی از بزرگترین سایت های صنایع دستی و تنها سایت خدمات رایگان برای تولیدکنندگان صنایع دستی ایران .
 ظروف مسی اصفهان - ظروف مسی اصفهان ملاتیما
 
مقالات مرتبط:
۱۹ فروشگاه لوازم هنری که واجب است آنها را بشناسید
۱۲ تا از شرکت های صادرکننده صنایع دستی معتبر ایران
کراودفاندینگ ایرانی