فرش دستبافت قم

اسفند
۱۹

فرش دستبافت قم

توسطalirastro |  

 
فرش دستبافت قم
 
 فرش دستبافت قم - فرش دستبافت قم
 
همراه ما باشید با مقاله ای خواندنی در مورد فرش دستبافت قم ، مطالب این مقاله الگوی ذهنی بسیار مناسبی در مورد فرش دستبافت قم خواهد داد ؛
فرش ایرانی عرصه هنرنمایی ذهن و دست مردان و زنان این سرزمین در شهرها و روستاهاست که با دل و جان و سرانگشتانی اعجاز آفرین در قالب نقش‌ها و طرح‌ها چشم هر بیننده‌ای را به خود مجذوب و خیره می‌کند.
در ایران شهری بود که زنان عشایرش ذهن هنرمند خود را به دستان توانای خویش می‌سپردند و با در‌هم تنیدن تار و پود از خود به یادگار می‌گذاشتند شهر قم که در ایران از آن بیشتر به‌عنوان یک شهر مذهبی یاد می‌شود هنر گرانبهایی را در خود نهفته دارد که برای شناساندن آن باید توجه ویژه ای صورت پذیرد. هنر قالیبافی به صورت سنتی میان عشایر این شهر خصوصا عشایر شاهسون رواج داشته است. در روزگاری نه چندان دور در اوایل قرن حاضر، تجار فرش کاشان اقدام به راه اندازی کارگاه‌های قالیبافی کوچک در شهر قم کردند و با گذشت کمتر از دو دهه این هنر صنعت در این شهر تبدیل به یک تجارت شد و کارگاه‌های متعددی در شهر و روستاهای اطراف دایر شد.
در ابتدا کیفیت پشم و رج شمار فرش‌های دستباف قم بسیار پایین بود اما به‌تدریج بافت قالی های نفیس ابریشمی که به گل ابریشم موسوم بودند رونق گرفت.
از ویژگیهای بارز فرش دستباف این خطه از کشورمان که آن را از آثار دیگر شهرها همچون کاشان، کرمان و … متمایز می‌سازد می‌توان به بافت فشرده، گره‌های بسیار کوچک، تار پنبه ای، و وجود ریشه تنها در یک سوی قالی و فرش اشاره نمود.
از طرحای رایج فرش و قالی ایرانی که در هنر فرش دستباف قم رایج و متداول است می‌توان به شکارگاه، شاه‌عباسی، ظل‌السلطان، بندی‌خشتی، لچک‌ترنج و هندسی جوشقانی اشاره نمود .
 
 فرش دستبافت قم - فرش دستبافت قم
 
صنعت فرش دستبافت قم ازنظر اقتصادی توان درآمد خوب برای اهالی و همچنین ارز ‌آوری بسیار بالایی برای کشورمان ایران دارد که اگر به آن توجه بیشتری مبذول گردد مسلماً شاهد رونق بیش‌ازپیش این هنر صنعت و نام آوازه شدن جهانی آن خواهیم بود.
با توجه به مذهبی بودن شهر قم سجاده فرشی ازجمله اقلامی است که تولید آن به‌طور ویژه در این شهر مدنظر قرار گرفته و به‌عنوان یکی از سوغات نفیس آن شناخته می‌شود البته ناگفته نماند که بیشترین میزان تولید در این کالا در شهر قم به قالیچه‌های نفیس و تزئینی پنبه‌ای و ابریشمی اختصاص دارد .
اگر تولیدکننده آثار هنری می باشید ، ما شما را به بازدید و قرار دادن آثار خود در ملاتیما تنها سایت آثار هنری خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
امیدواریم که از مقاله فرش دستبافت قم خوشتان آمده باشد .
 فرش دستبافت قم - ملاتیما
لوازم هنری
گلدان فانتزی
شرکت های صادرکننده صنایع دستی
کراودفاندینگ ایرانی
نمایشگاه صنایع دستی تهران