فروش صنایع دستی چوبی

اسفند
۰۲

فروش صنایع دستی چوبی

توسطalirastro |  

 
فروش صنایع دستی چوبی
فروش صنایع دستی چوبی ایران را در سایت ملاتیما تجربه کنید ، ملاتیما به عنوان یکی از بزرگترین سایت های صنایع دستی ایران شما را به مطالعه مقاله فروش صنایع دستی چوبی دعوت می نماید .
منبت کاری
 
 فروش صنایع دستی چوبی - منبت کاری
 
یکی از هنر های قدیمی ایران که بر اساس حکاکی و کنده کاری طرح های اسلیمی ، ختایی ، گل و انسان و حیوان و … بر روی چوب میباشد .
اکثرا منبت کاری روی انواع جعبه ها ، میز ، درب ، مبلمان ، قاب عکس و آینه و … بکار میرود .
این هنر به دوره ی هخامنشی و ساسانی برمیگردد . قدیمی ترین اثر موجود از این هنر مسجد جامع عتیق شیراز میباشد که درب آن منبت کاری شده است . در این هنر ، چوبی را که از تراکم بالایی برخوردار است (مانند گردو ، عناب ، شمشاد و راش و …) انتخاب کرده ، بعد از کشیدن طرح روی چوب ، ابتدا آن را با یک ابزار ساده تراش داده ، بعد اضافات چوب را با دستگاه یا مغار جدا کرده و پس از آن با مغار یا اسکنه (نوعی مغار فولادی) شروع به کنده کاری های عمیق تر و برجسته سازی میکنند .
 
خاتم کاری
 
 فروش صنایع دستی چوبی - خاتم کاری
 
در فهرست فروش صنایع دستی چوبی خاتم کاری ، یکی از زیباترین و دقیق ترین هنرهای قدیمی ایران میباشد که در داخل و خارج کشور طرفداران زیادی دارد . خاتم کاری ، به زبان ساده ، هنر تزئین چوب ، با قطعات بسیار کوچک از جنس چوب ، عاج و استخوان و فلزات است . این طرح ها معمولا سه ، شش ، یا ده ضلعی میباشند .
در خاتم کاری ابتدا باید اشکال و طرح های مورد نظر که میخواهیم در سطح چوب بکار رود ، کشیده شوند ، و سپس این اشکال که عرض آنها به ۲ میلیمتر میرسند ، با دقت بسیار روی چوب قرار داده و چسبانده میشوند و دورتا دور آن را به محکمی نخ پیچیده و تا خشک شدن آن صبر میکنند ، سپس لایه ی اولیه را سوهان کاری میکنند تا یک دست شود ، بعد از آن وارد مرحله بعدی شده و لایه ی بعدی کار را قرار داده و مجددا چسب میزنند .
چسبی که در خاتم کاری بکار میرود سریشم ، یک نوع چسب طبیعی است که از عناصر گیاهی (ژلاتین) یا جانوری تهیه میشود .
مرحله ی بعد قرار دادن فلزات بروی کار است که معمولا شش یا ده ضلعی های فلزی یا مفتولی را از قبل آماده کرده و روی کار و اطراف شش ضلعی های طرح اولیه میچسبانند ، و مجددا با نخ محکم شده تا خشک شود ، بعد از این که آنقدر این کار را تکرار کردند که تمام سطح چوبی ما با شش یا ده ضلعی ها پر شد ، کار را پرس میکنند تا تحت فشار ثابت و هم سطح شوند ، و اگر برجستگی هایی روی کار مانده باشد ، بابرشکاری یا سوهان کاری آن را یکدست میکنند .
بعضی افراد بسته به سلیقه ی خود ، روی سطح خاتم کاری شده رزین بکار میبرند که هم یک لایه ی محافظ بحساب می آید ، هم جلا دهنده . خاتم کاری روی انواع سطوح چوبی ، جعبه ، آینه ، پیپ ، گلدان ، جاشمعی ، جا عودی ، جاخودکاری ، شطرنج ، میز و …. بکار میرود . البته این یکی از هنرهای بسیار سخت و طبعا گران میباشد ، پس اگر هنگام خرید به چشم یک صنایع دستی ارزان به آن نگاه میکنید بهتر است دقت کنید .
 
نازک کاری
 فروش صنایع دستی چوبی - نازک کاری
 
نازک کاری روی چوب عبارت است از برش قطعات بسیار نازک چوب ، و ساخت تصویر ، نوشته و … با آن . معمولا از این هنر در نوشتن آیات در تابلو ها ، و ساخت مجسمه های ظریف چوبی استفاده میشود .
امیدواریم که از مقاله فروش صنایع دستی چوبی خوشتان آمده باشد .
 
نمایشگاه صنایع دستی
خرید صنایع دستی
فروشگاه صنایع دستی
حراجی اینترنتی
هنر دستی در خانه