قبل از خرید ترمه باید بدانید

آبان
۰۲

قبل از خرید ترمه باید بدانید

توسطmalatima |  

قبل از خرید ترمه باید در مورد آن بیش تر بدانید با ما در این مقاله ی کوتاه همراه باشید

ترمه پارچه ای ظریف و لطیف با نقشهای زیبا است که از ابریشم یا پشم ساخته می شود. ساخت ترمه ،از قدیم در ایران رواج داشته است و صنعت ترمه بافی در زمان صفویه به اوج خود رسیده بود. عده ای بر این باورند که هنر ترمه بافی از هند و کشمیر به ایران راه یافته است و عده ای دیگر ریشه ان را در خود ایران می دانند. ترمه یزد در ایران از شهرت بیشتری برخوردار است . صنعت ترمه در صورت توجه می تواند به صادرات کشور کمک کرده و ان را افزایش دهد.

فراهم نمودن مواد اولیه

چگونگی ساخت ترمه و خرید ترمه ی اصل و اعلا

خرید ترمه مواد

ترمه را از ابریشم یا پشم می بافند ،بنابراین ابریشم طبیعی و مرغوب و پشم های باکیفیت باعث تولید ترمه های خوب و ناب می شوند. به هر میزان که مواد اولیه مرغوب باشند محصول نیز مرغوب خواهد بود.

پشم مرغوب را پس از چیدن ان از گوسفندان به طور کامل شستشو میدهند و پس از امیزی با دست می ریسند و سپس ان را از طریق طبیعی رنگ می کنند تا اماده استفاده برای بافت ترمه می شود. البته امروزه از طریق رنگ های شیمیایی و صنعتی هم پشم ها را رنگ می کنند.

نخ پود ترمه های اصیل از ابریشم و یا کرک های بسیار ظریف بوده است و نخ تار ان از پنبه ، اما در ترمه های امروزی از نخ جنس ویسکوز و پنبه و پلی استر استفاده می شود.

کشیدن طرح و نقشه

خرید ترمه طرح

بعد از فراهم نمودن مواد اولیه نوبت کشیدن طرح و نقشه بافت ترمه است. در قدیم به فردی که نقشه را بر روی کاغذ می کشیده نقشبند می گفتند. امروزه البته با فناوری های جدید ،طرح ها و نقش های بسیاری به سرعت تهیه می شوند. طرح های زیبا و ظریف بر اساس رنگ و ابعاد ترمه تهیه می شوند.

دستگاه ترمه بافی

خرید ترمه دستگاه

دستگاه ترمه بافی در قدیم معمولا چهاروردی بوده است و دو نفر یکی با عنوان استاد و دیگری به عنوان گوشواره کش با ان کار می کرده اند. استاد کار در پشت دستگاه قرار گرفته و گوشواره کش جهت تعیین نخ های مخصوص برای نقش زنی در بالای دستگاه می ایستد. از انجا که تراکم پودی در ترمه زیاد است معمولا از سه ورد ان برای پود استفاده می شود. رنگ تار در ترمه همواره ثابت بوده و زمینه بافت ترمه است . رنگ های گوناگون در ترمه مربوط به پود است که باعث ایجاد نقش های متنوع می گردد.

امروزه با ورود دستگاههای ژاکارد(ماشین های بافندگی) ،دیگر ترمه های اصیل دستی جایشان را به ترمه های ماشینی داده اند.البته ترمه های ماشینی از لحاظ کیفیت با ترمه های دستی تفاوت زیادی ندارند اما باید توجه داشت که هنر دستی بافتن ترمه هنری اصیل و قدیمی در ایران است که نباید فراموش شود. امروزه ترمه های دستی با وجود ماشین های نساجی بسیار کم شده اند و کارگاههای کمی در شهرهایی مثل یزد مشغول ترمه بافی دستی هستند.

در ترمه های ماشینی به دلیل عدم محدودیت ورد ،انواع طرح ها و نقشها با رنگ های مختلف به کار می رود. ترمه های ماشینی در ابعاد بزرگتر و متنوع تر و با سرعت بیشتری تهیه می شوند. ساخت ترمه به صورت دستی زمان بر و نیازمند حوصله و دقت بسیار است.

ساخت ترمه در قدیم برای دوخت لباسهای اشرافی، انواع پرده ها و خلعتی ها بوده است و امروزه بیشتر برای رومیزی ها و جانمازها و پارچه مبلمان ها و پشتی ها استفاده می شود. امروزه فیلم های اموزشی بسیاری برای ترمه دوزی به عنوان رومیزی و دیگر چیزها وجود دارد.

امیدواریم اطلاعات مفیدی در مورد خرید ترمه به شما داده باشیم – تیم ملاتیما

 

فروشگاه صنایع دستی ملاتیما
خرید صنایع دستی از ملاتیما
حراجی اینترنتی صنایع دستی ملاتیما
نمایشگاه صنایع دستی ملاتیما