مواد اولیه محصولات هنری

فروردین
۰۸

مواد اولیه محصولات هنری

توسطalirastro |  

 

مواد اولیه محصولات هنری

 
 مواد اولیه محصولات هنری  - مواد اولیه محصولات هنری
 
نویسنده: فاطمه قدیری
در این مقاله مواد اولیه محصولات هنری دو هنر اصیل ایرانی را به شما معرفی می کنیم ، مطالعه این مقاله دید خوبی در مورد مواد اولیه محصولات هنری خواهد داد .
در هر کشوری صنایع‌دستی گوناگونی وجود دارد که هر هنر معمولاً مهد خاص خود را داشته و در یک یا چند شهر ویژه به آن پرداخته می شود. این محدودیت‌های مکانی به این دلیل ایجاد می‌شده که صنعتگران بیشتر سعی می‌نمودند از مواد اولیه در دسترس جهت تولید آثار هنری و صنایع‌دستی خود استفاده کنند، چنانکه در خطه شمال حصیربافی و در الموت قزوین جاجیم‌بافی بسیار رواج دارد. این دسته بندی های مکانی با توجه به وجود فراوان مواد اولیه این هنرها در آن مناطق شکل گرفته است. در حال حاضر با توجه به گسترش ارتباطات از جمله شبکه‌های مجازی و اجتماعی و پست، دیگر مکان باعث ایجاد محدودیت نخواهد شد اگرچه گاهی همچنان مواد اولیه محصولات هنری و برخی صنایع‌دستی را در شهر زادگاه آن هنر بیشتر می‌توان یافت. پس خوب است که در مورد مواد اولیه محصولات هنری موردعلاقه خود آگاهی بیشتری کسب نموده و راه‌های خرید آن را نیز بشناسیم. در این مقاله قصد داریم به معرفی مواد اولیه چند هنر دستی بپردازیم:

میناکاری

هنر نقاشی بر روی فلزات با استفاده از لعاب. ازجمله مواد اولیه که در ساخت مینا به کار می‌رود می‌توان اشاره نمود به :
لعاب که لایه نازکی از مواد معدنی است و به‌وسیله آن ابتدا روی سطح اشیاء فلزی را می‌پوشانند تا آن را برای نقاشی آماده کنند.
انواع فلزات مانند برنج، مس، نقره و طلا
بست که ترکیبی از صمغ و گلیسیرین است.
رنگ‌های میناکاری، از جنس اکسیدهای فلزی و به رنگ‌های فیروزه‌ای، گل ماشی، سبز، زرد لیمویی، قهوه‌ای، سرنج، لاجوردی، ویکتوریا، مشکی قلم گیری و سبز مغز پسته‌ای موجود است.

سوخته نگاری

هنر نگارگری بر روی سطوح چوبی با استفاده از سوزاندن آن که استفاده از طرح‌های مینیاتوری ایرانی در این هنر بسیار رایج است ازجمله مواد اولیه این هنر دستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
انواع چوب شامل گردو، شمشاد و سپیدار
انواع سنباده نرم و دشت
پاک کن
اسپری براق‌کننده
هویه با انواع نوک های باریک وضخیم
اگر تولیدکننده آثار هنری می باشید و یا به این آثار علاقمند هستید ، ما شما را به بازدید و قرار دادن آثار خود در ملاتیما تنها سایت آثار هنری خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
امیدواریم که از مقاله مواد اولیه محصولات هنری خوشتان آمده باشد .
 مواد اولیه محصولات هنری  - ملاتیما
 
مقالات مرتبط:
ایده های پولساز هنری
۱۴ کار هنری در منزل با درامد بالا که باید بدانید
معرفی ۳۹ کلاس صنایع دستی مشهد