۶ نکته کلیدی و مهم در نحوه ی صادرات صنایع دستی

آبان
۱۸

۶ نکته کلیدی و مهم در نحوه ی صادرات صنایع دستی

توسطmalatima |  

نحوه ی صادرات صنایع دستی

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - نحوه ی صادرات صنایع دستی
نویسنده : سمانه ملکی
صنایع دستی ،هنری مهم است که می تواند دارای ارزش صادراتی فراوانی باشد و آشنایی با نحوه ی صادرات صنایع دستی موضوعی پر اهمیت دیگری است.امروزه بسیاری از کشورهای دنیا، صنایع دستی خود را به دیگر کشورها صادر می کنند. صادرات صنایع دستی در ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به طوری که در سال ۹۶ بعد از خشکبار و مواد معدنی صادرات صنایع دستی ایران پرسودترین کالای صادراتی غیر نفتی بوده است . ایران بعد از چین و هندوستان سومین کشور صادر کننده ی صنایع دستی در جهان است . برای نشان دادن اهمیت آن کافی است بدانید که صنایع دستی مرصع و با فلزات گرانبها به وزن یک تن ، در سال گذشته ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار ارزش ارزی داشت که بنا بر گزارش آمار گمرک ایران، گران ترین صادرات غیرنفتی ایران در سال ۹۶ بوده است و طبق گزارش همین سازمان ، صادرات صنایع دستی در سال ۹۶ نسبت به سال گذشته ۷۶ درصد رشد داشته است. بسیاری از کالاهای صنایع دستی ایران موفق به کسب نشان اصالت در بازار جهانی شده اند و بسیار منحصر به فرد هستند مانند فرش و گلیم که در بین کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد. صادرات صنایع دستی در ایران از اهمیت زیادی برخوردار است و مشکلاتی نیز در این زمینه وجود دارد. اما چگونه می توان صنایع دستی را به نحوی مناسب به کشورهای دیگر صادر کرد و بازار خوب و پررونقی را در این عرصه بوجود اورد. اگر شما از تولید کنندگان صنایع دستی هستید و یا کارگاههای بزرگی در این بخش دارید، بدون شک بازار جهانی ، پرسودترین بازار برای کسب و کار شما خواهد بود. سعی بر ان داریم تا مهمترین عوامل در بالا رفتن میزان صادرات صنایع دستی و نحوه ی صادرات صنایع دستی را بررسی کنیم.
 

شناخت بازار هدف

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - شناخت بازار هدف
مهمترین عامل در صادرات یک کالا و به خصوص نحوه ی صادرات صنایع دستی، شناخت بازار هدف است. بازار هدف، بازار کشوری است که محصول یا کالا به آنجا صادر می شود. باید دانست که کشور مقصد به چه کالایی تمایل دارد و کدام کالاهای صادراتی از استقبال بیشتری برخوردارند. سلایق و ذائقه ی مردم کشورهای مختلف و فرهنگ های آنان در تعیین این موضوع اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به عنوان مثال در کشورهای عربی که مذهب نقش پررنگ تری دارد ، صنایع دستی مرتبط با اعمال عبادی مانند سجاده، چادرهای زینتی، فرش هایی با نقوش مذهبی، مهر و تسبیح فروش بیشتری دارند. در کشورهای اروپایی اما مذهب نقش چندانی ندارد و کالاهای صنعت دستی بر اساس هنر و ظرافت آن خریده می شوند. امروزه از طریق شبکه های اجتماعی گوناگون و فضای سایبر می توان اطلاعات زیادی را درباره فرهنگ مردم یک سرزمین کسب کرد. حتی در یک کشور نیز منطقه تا منطقه ی دیگر، سلایق متفاوتی دارند. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده است که منطقه های گرم تر و سنتی تر در کشور عراق به محصولات حصیری علاقه ی بیشتری دارند. بازار هدف را می توان از طریق مشاوره با افراد خبره و اگاه و از طریق کسب اطلاعات از جراید و فضای مجازی به خوبی تجزیه و تحلیل کرد.
باید بتوان فروشگاهها و شرکت های فعال، در زمینه کالای خود را در کشور هدف شناسایی کرد و با انان ارتباط برقرار کرد. از نیازهای آنان آگاهی پیدا کرد و آمار و داده مناسبی را در این زمینه تهیه کرد.
لازم به ذکر است که مهمترین بازار هدف صادرات صنایع دستی ایران ، کشورهای حوزه ی خلیج فارس است که در بسیاری از موارد ذائقه ی آنها با ذائقه ی ایرانی بسیار متفاوت است که بعد از تعیین این کشورها به عنوان کشور هدف ، حتما باید سلایق آنها را در تولیدات خود در نظر بگیرید تا بازار را کامل در دست بگیرید . یکی از مشکلات عمده در این بازار ، علاقه ی آنها به زیورآلات و به ویژه پارچه هایی است که هر چند جز صنایع دستی ایران است اما بازار چین آن را در دست گرفته است . مانند سایر بازارها ، چین مهمترین رقیب تولیدات ایرانی است که با کارشناسی بازار هدف می توان بخشی از آن را کنترل کرد . صنایع دستی جنوب کشور ، به ذائقه ی اعراب حوزه ی خلیج فارس نزدیک تر است که با توجه بیشتر به این بخش می توان آن بازار را در دست گرفت.
در کنار کشورهای عربی کشورهای آسیایی مانند ژاپن، ویتنام، اندونزی، سنگاپور تایلند، کشورهای اروپایی مانند اتریش، سوئد، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، آلمان، نروژ، کشورهای آمریکا، ونزوئلا، مکزیک، برزیل در بین کشورهای آمریکایی و استرالیا جز مهمترین بازارهای هدف ایران در بخش صادرات صنایع دستی است البته واضح است که تعداد این کشورها بسیار بیشتر است این تعدادی از مهمترین بازارهای هدف است و هر یک از این کشورها در بخشی از صنایع دستی بازار هدف محسوب می شوند. برای موفقیت در صادرات صنایع دستی ، شناخت پرفروش ترین محصولات صنایع دستی از اولویت های اساسی به شمار می آید .
 

بازاریابی و تبلیغ مناسب

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - بازاریابی و تبلیغ مناسب
بعد از شناخت بازار هدف باید برای فروش صنایع دستی باید تبلیغات مناسبی انجام داد. تبلیغات به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد. در نحوه ی تبیلغ مستقیم ، خود صادرکننده باید به کشور هدف رفته و برای فروش کالای خود به دیدن افراد، شرکت ها، فستیوال ها و بازارهای مناسب رفته و برای کالای خود تبلیغ کند و خریدار جمع آوری کند یکی از مهمترین روش ها ، برگزاری نمایشگاههای بزرگ در کشورهای هدف است. این کار زمان بر است و هزینه زیادی نیز به همراه دارد. نحوه دیگر آن استفاده از امکانات تبلیغاتی مانند جراید و روزنامه ها، کاغذها و اطلاعیه های تبلیغاتی و فضای مجازی است هم چنین آگاهی از شرایط صادرات صنایع دستی به شما کمک می کند تا در برنامه های خود به گونه ای بسیار مناسب تر عمل نمایید .
تجارت الکترونیک ، پیشرو در کسب بازار هدف در همه ی زمینه ها در کل جهان است . از طریق تجارت الکترونیک ، می توان برای کالای مورد نظر تبلیغات بسیار مناسبی انجام داد. نوشتن ایمیل های تبلیغاتی برای کشورهای مقصد، طراحی کانال های تبلیغاتی به زبان کشور مقصد و طراحی سایت به زبان آن کشور از جمله روش های تجارت الکترونیک و اصول نحوه ی صادرات صنایع دستی محسوب می گردند. تجارت های الکترونیک بیشتر مختص به کشورهای توسعه یافته تر است و در کشورهای کمتر توسعه یافته، روش سنتی بیشتر جواب می دهد.
برای تبلیغات در زمینه ی صنایع دستی سفارتخانه ها می توانند نقش به سزایی داشته باشند . شناسایی و معرفی سرمایه گذاران خارجی که می توانند خارجی یا ایرانیان مقیم خارج از ایران باشند ، ارائه گالری دائمی در ساختمان سفارت و برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی به منظور شناساندن این صنایع به خارجیان و فروشگاههای دائمی صنایع دستی از معمول ترین و تاثیرگذارترین اقداماتی است که توسط سفارت ایران در سایر کشورها برای تبلیغ در مورد صنایع دستی ایران انجام شود .
تبلیغات باید به صورت جذاب و با هدف جذب مشتری های دائمی صورت گیرد. مشتری های خرده پا و موقت همیشه وجود دارند و آن کسی در صادرات صنایع دستی موفق خواهد بود که بتواند خریداران دائمی را به خود جذب کند. از طریق افراد با روابط اجتماعی خوب و ظاهر مناسب و تبلیغات مناسب به زبان کشور هدف می توان برای کالای خود مشتری های فراوانی پیدا کرد.
همیشه نگه داشتن مشتریان قدیمی و جذب مشتری جدید رمز موفقیت در بازار و در هر کسب و کاری است که تبلیغات نقش به سزایی در آن دارد. بدون شک هر چه بازار گسترده تر می شود، رقابت بیشتر است و نیاز به تبلیغات جامع تر و تخصصی تری دارد . یکی از سایت های موفق در زمینه ی رونق کسب و کار و تجارت و تبلیغات سایت آژانس تبلیغاتی ۱۲۸ است که می توانید از مطالب سودمند آن در لینک آژانس تبلیغاتی ۱۲۸ بهره مند شوید.
 

نظم در صادرات کالا

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - نظم در صادرات کالا
یکی دیگر از عوامل موثر در نحوه ی صادرات صنایع دستی، نظم در صادرات است. اگر کالایی دیرتر از زمان مقرر به کشور مقصد صادر گردد، ممکن است از ارزش آن کاسته شود. بسیاری از نیازها در صادرات برحسب زمان صورت می پذیرد و این موضوعی مهم است که باید به آن توجه کرد. باید به خاطر داشته باشید که در بازار رقابتی حال حاضر، تاخیر در تحویل دادن سفارشات یعنی از دست دادن بازار کسب و کار و سپردن آن به دست رقیب.
 

کیفیت کالا

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - کیفیت کالا
کیفیت بالای کالا ،خود تضمین کننده صادرات بیشتر و بهتر است. کالای با کیفیت بالا خود نوعی تبلیغ مناسب است و جای خود را در بازار هدف پیدا خواهد کرد. با توجه به کالاهای تقلبی که در همه ی زمینه ها وجود دارد، تبلیغ در مورد نحوه ی تشخیص کالای اصل و ارائه ی مناسب کالا مشتری را به سمت کالای با کیفیت جذب خواهد کرد . هیچ مشتری ای وجود ندارد که بخواهد برای خرید کالای بی کیفیت یا کم کیفیت هزینه ای پرداخت کند . کیفیت در بخش صنایع دستی ارتباط مستقیم با ارزش هنری آن دارد . چه بسا رعایت نکردن اصول و کیفیت در این کالاها ، ارزش کل آن را از بین ببرد و آن را از نظر کارشناسان فاقد ارزش کند . بسیاری از مشتریان خارج از کشور علاوه بر زیبایی به خاطر ارزش هنری ، مشتری صنایع دستی ایران هستند. وقتی محصولاتی را انتخاب نمایید که در برابر هزینه مناسب ، سود خوبی را برای شما فراهم می آورند ، میزان توجه شما به کیفیت بالاتر می رود و انتخاب کارهای هنری در منزل با درامد بالا به شما در این مسیر کمک می نماید. تا اینجای کار در مورد نحوه ی صادرات صنایع دستی نکات مناسبی را دریافت کرده اید ؟ و اما ادامه نکات بسیار مهم به شرح زیر می باشد .
 

بسته بندی مناسب

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - بسته بندی مناسب
متاسفانه در کشور ما به این امر توجه زیادی نمی شود و همین امر صادرات ما را ضعیف کرده است. به گفته ی کارشناسان، دو مشکل اساسی صادرات صنایع دستی ایران ، حمل و نقل و بسته بندی است. ظاهر شیک و بسته بندی زیبا در جذب مشتری بسیار مناسب است. مخصوصا در کشورهای توسعه یافته که به امر آراستگی ظاهر و طراحی بسیار اهمیت می دهند. ظاهر صنایع دستی باید به گونه ای باشد که معرف هنر زیبایی شناسی کشور صادرکننده باشد. قطعا بسته بندی کالایی که در داخل کشور ارائه می شود باید با بسته بندی کالایی که برای صادرات آماده می شود ، متفاوت باشد . سازمان توسعه ی تجارت ایران تلاش زیادی در این بخش انجام داده و طراحان زیادی را جذب کرده است.
 

برندسازی

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - برندسازی
برندسازی یکی از شاخه های مهم تجارت در دنیای امروز شده است که بدون شک یکی از مهمترین عوامل موفقیت در کسب و کار امروز است . در دنیای امروز برندسازی هم برای یک شرکت به عنوان صادر کننده ی محصولات صنایع دستی فعالیت می کند و هم برای تولید کننده ها و صادرکننده ها امری ضروری است. برندسازی یکی از ارکان اصلی رقابت در تجارت و به ویژه در بخش صادرات است که ایران در این بخش کشوری نوپا محسوب می شود که هر روزه در حال پیشرفت است. تمام مراحل فوق که در نحوه ی صادرات صنایع دستی ذکر شد، بدون برندسازی موفقیتی به دست نخواهد آورد در حالی که کشورهای رقیب به شدت در این حوزه فعالیت می کنند، خطر از دست دادن بازار یکی از اصلی ترین تهدیداتی است که بازار صادرات ایران را تهدید می کند . آنهایی که متناسب با محصول شما برندسازی می کنند و به نحوه ی صادرات صنایع دستی واقف هستند ، از جمله شرکت های زیادی در ایران در بخش برند سازی فعالیت می کنند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شرکت برند سازی ویرلن
شرکت بوطیقا
آژانس تبلیغاتی ۱۲۸
 

ملاتیما

 
نحوه ی صادرات صنایع دستی - ملاتیما
نحوه ی صادرات صنایع دستی باید به گونه ای باشد که رضایت طرف مقابل را به ارمغان اورد. به موقع رسیدن کالا، کیفیت کالا، بسته بندی مناسب و توجه به نیاز بازار همگی از موارد لازم در امر صادرات هستند ، اگر تولیدکننده صنایع دستی هستید ، برای کسب سهمی در بازار داخلی ما به شما سایت ملاتیما را معرفی می نماییم ، فقط کافیست با ما آشنا شوید تا نسل جدیدی از فروش محصولاتتان را تجربه کنید .
امیدواریم مقاله ی نحوه ی صادرات صنایع دستی برای شما مفید بوده باشد ، اگر نظر و یا نکته ای در مورد نحوه ی صادرات صنایع دستی مد نظر دارید می توانید برای ما ارسال کنید.
 
مقالات مرتبط:
بیشترین صادرات صنایع دستی ایران
شرکت های صادرکننده صنایع دستی
ایده های پولساز هنری