هنرهای دستی

اسفند
۲۲

هنرهای دستی

توسطalirastro |  

 
هنرهای دستی
 
نویسنده: فاطمه قدیری
 
 هنرهای دستی - هنرهای دستی
 
این مقاله در مورد هنرهای دستی کشور عزیزمان ایران است ، که دید بسیار خوبی از این هنر به شما خواهد داد ، پس همراه ما باشید .
ایران سرزمینی پر از رنگ‌ها و طرح‌هاست. نقوش برخاسته از ذهن هنرمندانش آنگاه ‌که در سرانگشتان توانای آنان متولد می‌شود، هنری می‌آفریند سرشار از زیبایی که نگاه هر بیننده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. در سرزمین من هنرهای دستی از این حد فراتر رفته و نمی‌توان به آن تنها عنوان صناعات دستی ایرانی لقب داد؛ چراکه کمتر شهری را در ایران می‌شناسم که از هنر دستی خاص و ویژه خود برخوردار نباشد. در این چند سطر می‌خواهم شما را به سه گوشه این سرزمین زیبا ببرم. یزد، شمال و جنوب
سری به شهر یزد که بزنیم بادگیر می‌بینیم و ترمه. این پارچه از منسوجات سنتی ایران است که نوع اصل آن از کرک بسیار ظریف و یا ابریشم به همراه پودهای پنبه‌ای موسوم به مرسریزه بافته می‌شود. از نقوش رایج در طراحی این پارچه می‌توان به بته‌جقه و اسلیمی اشاره کرد. به‌طور مثال بته‌جقه که از نقوش کهن است، نقش زینتی سرو خمیده‌ای است که بیشتر در قالیبافی، زری‌دوزی و ترمه‌بافی از آن استفاده می‌شود. ترمه دستباف در دو شکل شال چهارقدی که (به شکل مربع یک‌و نیم متری)برای روسری و بقچه استفاده می‌شود و شال راه‌راه که دو اندازه باریک و پهن دارد دیده می‌شود .
 
 هنرهای دستی - هنرهای دستی 1
 
اگر ایران را دو قسمت کنیم اکثر مردم آن یا سری به دریای شمال زده‌اند یا به سواحل جنوب سفر کرده‌اند. حصیربافی جزء هنرهای دستی است که در شمال و جنوب ایران در شهرهای گیلان، مازندران، سیستان و خوزستان بسیار رایج است. تابه‌حال در این سفرها چند بار زیر‌انداز، کلاه و یا سبد حصیری خریده‌اید؟ اجناس کاربردی و یا زینتی هر دو در شمار کالاهای تولیدشده در این هنر وجود دارند. در شمال بیشتر از ساقه برنج و یا ساقه‌های نازک‌نی که در زبان محلی مازندرانی به آن واش‌کالی می‌گویند برای حصیربافی استفاده می‌شود و یا چوب «بقم» که در محیط‌هایی با اسیدیته مختلف به رنگ‌های متفاوتی از قرمز تا آبی وجود دارد.
این تنها سه نقطه از این کشور پهناور بود. برای گفتن از تمام هنرهای دستی ایران مجالی بس بیش‌از‌این نیاز است که شاید در آینده به آن پرداختیم.
اگر تولیدکننده آثار هنری می باشید و یا به این آثار علاقمند هستید ، ما شما را به بازدید و قرار دادن آثار خود در ملاتیما تنها سایت آثار هنری خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
 هنرهای دستی - ملاتیما
فرش دستبافت قم
لوازم هنری
گلدان فانتزی
شرکت های صادرکننده صنایع دستی
کراودفاندینگ ایرانی
نمایشگاه صنایع دستی تهران