وسایل چرم دوزی با دست

اسفند
۲۲

وسایل چرم دوزی با دست

توسطalirastro |  

وسایل چرم دوزی با دست
 
نویسنده: فاطمه قدیری
 
 وسایل چرم دوزی با دست - وسایل چرم دوزی با دست
 
اگر به هنر چرم دوزی علاقمند هستید و به دنبال وسایل چرم دوزی با دست می باشید ، این مقاله در کنار تاریخ بسیار مختصری از آن به شما کمک خوبی خواهد نمود .
در این روزها که در حال نزدیک شدن به ایام نوروز هستیم، هم در حال خرید برای خود و هم خرید عیدی برای عزیزانمان، وسایل چرمی ازجمله کالاهایی هستند که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند و اگر توان خرید آن را داشته باشیم فکر نمی‌کنم به‌راحتی از کنار این صنایع‌دستی زیبا عبور کنیم و آن را نادیده بگیریم. ایرانیان از حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، از پوست برای تهیه لباس، کفش و جنگ‌افزار استفاده می‌کردند، ولی از ۵۵۰ سال قبل از میلاد استفاده از چرم برای لباس و زره نیز رایج شد. این هنر در دوران پس از حمله مغول در شیراز و تبریز بسیار رونق داشته و از ویژگی‌های هنر دوره تیموری نیز استفاده از چرم در تجلید کتاب‌ها بوده است. اکنون تهران، تبریز، همدان و اصفهان از جمله شهرهایی هستند که این هنر در آنها رواج بسیاری دارد و چرم مشهد یکی از سوغات مهم و ارزشمند آن محسوب می شود. البته اکنون در بسیاری از شهرهای ایران چرم‌دوزی به عنوان یکی از هنرهای صنایع دستی رواج یافته و علاوه بر اشتغال‌زایی توسط آن، فروش تجهیزات چرم‌دوزی نیز جنبه دیگری از توان اشتغال‌زایی این هنر به شمار می آید .
 
 وسایل چرم دوزی با دست - وسایل چرم دوزی با دست
 
اگر از تاریخ عبور کنیم و به زمان حال بیاییم در کنار چرم طبیعی آنچه به‌وفور خواهیم دید چرم مصنوعی و صنعتی است؛ اما روح زیبایی‌طلب انسان در تاریخ هنر هیچ‌گاه جایگاه ارزشمند طبیعت را با ساخته‌های مصنوعی و صنعتی در یک کفه قرار نداده و در هنر چرم‌دوزی نیز چرم طبیعی علیرغم قیمت بالای آن همیشه در اولویت بوده است.
حالا که صحبت از چرم طبیعی شد بد نیست بدانیم چرم معمولاً از پوست دباغی شده حیواناتی مثل گاو، مار شترمرغ و … تولید می‌شود. در خصوص انواع چرم می‌توان از چرم حیوانی، چرم انسانی و چرم گیاهی نام برد.
از وسایل چرم دوزی با دست که در سال‌های اخیر با توجه بیشتری که سازمان صنایع‌دستی به آن مبذول داشته می‌توان به سنبه (وسیله‌ای برای سوراخ کردن چرم) ،تخته، مشته و چکش، چاقوی لویس، خط‌کش فلزی و گونیا بزرگ، چسب آهن، اسپیسر کوک، قیچی یا کاتر، موم، لبه گرد کن، آرمیتاژ و غلطلک اشاره نمود. البته برای تعدادی از این ابزارها جایگزین‌های ساده‌ای از وسایل موجود در منزل را نیز می‌توان در نظر گرفت.
اگر تولیدکننده آثار چرمی می باشید و یا به این آثار علاقمند هستید ، ما شما را به بازدید و قرار دادن آثار خود در ملاتیما تنها سایت آثار هنری خدمات رایگان ، برای هنرمندان دعوت می کنیم .
امیدواریم که از مقاله وسایل چرم دوزی با دست خوشتان آمده باشد .
 وسایل چرم دوزی با دست - ملاتیما
فرش دستبافت قم
لوازم هنری
گلدان فانتزی
شرکت های صادرکننده صنایع دستی
کراودفاندینگ ایرانی
نمایشگاه صنایع دستی تهران