۹ تا از پر فروش ترین محصولات صنایع دستی ایران

آبان
۰۶

۹ تا از پر فروش ترین محصولات صنایع دستی ایران

پر فروش ترین محصولات صنایع دستی

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - پر فروش ترین محصولات صنایع دستی
نویسنده : سمانه ملکی
صنایع دستی یکی از ارزشمندترین کالاهایی است که هر کسی دوست دارد در خانه خود داشته باشد. پر فروش ترین محصولات صنایع دستی معمولا آنهایی هستند که هنوز هم در زندگی امروزه به کار می آیند و کالاهایی که مورد استفاده در زندگی نیست، دارای خریداران کمتری است. صنایع دستی نشان دهنده ی هنر و ظرافت ایرانی و اصالت و قدمت ایران است . این کالاهای ارزشمند هم در داخل و هم در خارج از کشور بازار خاص خود را دارند. جدا از گردشگران و توریستها، بازارهای خارجی هم می تواند یکی از عوامل رشد و پیشرفت صنایع دستی باشد .
بنابر سلایق و بودجه ی افراد، بازار صنایع دستی در رشته های مختلف متفاوت است . برخی از رشته های صنایع دستی هواداران بیشتر و خریداران بیشتری دارند. متاسفانه آمار دقیق در خرید و فروش انواع صنایع دستی در کشور موجود نیست و اطلاعات معمولا بر پایه تجربیات ،گمان ها و بعضی ارقام داده می شود که این موضوع خوشایندی نیست.
لازم به ذکر است که پرفروش تر بودن یک محصول به معنای پر ارزش تر بودن آن نیست بلکه عوامل متعددی به ویژه عوامل اقتصادی و کاربردی بودن محصول به خصوص در بازار داخلی ، بر روی آمار پر فروش ترین محصولات صنایع دستی تاثیر می گذارد.
چند مورد از پر فروش ترین محصولات صنایع دستی عبارتند از:
 

فرش

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - فرش
آیا فرش از پر فروش ترین محصولات صنایع دستی ایران است ؟
بدون شک مهم ترین و شناخته شده ترین صنایع دستی ایران فرش های دست باف هستند که در مناطق مختلف ایران و با نقش ها و سبک های مختلف بافته می شود . از نظر کارشناسان نوع بافت ، تعداد تار و پود، نوع نخ و نقشه از مهمترین عوامل تعیین کننده ی قیمت فرش می باشد . چون تنوع در نوع بافت و نخ و نقشه بسیار زیاد است قیمت فرش های دست بافت نیز بسیار متغیر است به همین دلیل می تواند بازار خوبی تلقی شود چون افراد با بودجه های مختلف می توانند مشتریان خوبی برای این کالای نفیس باشند . البته بر اساس نفیس بودن کاردبرد آنها نیز متفاوت خواهد بو. با این وجود به طور دقیق نمی توان گفت که فرش پر فروش ترین است اما همواره در لیست پر فروش ترین ها قرار داشته است. فرش دستباف ایرانی بویژه فرش اصفهان ، کرمان ،تبریز ، کاشان و یزد در کشور شهرتی بسیار دارند و در خارج از کشور هم برای خود نامی دست و پا کرده اند.
در ایران بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای فرش ماشینی از فرش دستباف خرید کنند. فرش در دو ابعاد متفاوت با عنوان قالی و قالیچه در بازار عرضه می گردد . صادرات محصولات فرش دستباف ما زیاد است و به بسیاری از کشورهای اسیایی و اروپایی فروخته می شود. طبق آمار ارائه شده در سال ۹۶ ، کشورهای زیر به ترتیب بهترین مشتریان فر دستبافت ایرانی بوده اند: آمریکا، آلمان، لبنان، انگلستان، ژاپن، امارات، پاکستان، آفریقای جنوبی، ایتالیا و استرالیا . شاید باور کردنی نباشد ولی ۶۲ کشور دیگر یعنی در مجموع ۷۲ کشور بزرگ دنیا مشتری فرش ایران در سال ۹۶ بوده اند. برای مطالعه ی بیشتر می توانید از لینک زیر استفاده کنید.
آمار صادرات فرش دستباف ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال ۹۶
در کنار فرش می توان به دست بافته ی ارزشمند دیگر یعنی گلیم و جاجیم نیز اشاره کرد . گلیم ایرانی منحصر به فردترین دست بافته به شمار می رود که مانند فرش در طرح و اندازه های مختلف بافته می شود و در مناطق مختلف ایران با ویژگی های متفاوت تولید می شود . از معروف ترین گلیم های ایرانی می توان به گلیم لری، بلوچ، خمسه، قشقایی، افشار و ترکمن اشاره کرد .
 

قلم کاری

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - قلم کاری
از دیگر صنایع دستی ما که پر فروش است محصولات قلم کاری است. این محصولات به دلیل ظرافت و طرح های زیبای ان دارای مشتریان فراوانی است. قلم کاری در دو نوع مختلف ارائه می شود یکی نقش و نگارهای زیبا و عمدتا به روش نوعی چاپ دستی بر روی پارچه و دیگری نقوش بر ظروف فلزی به خصوص مس و نقره . انواع ظروف و پارچه های قلمکار در طرح ها و نقش و نگارهای مختلف در ایران تولید می شود که مردم ایران این هنر زیبا را بسیار می پسندند و بازار خرید زیادی نسبت به این محصولات وجود دارد. استان اصفهان سهم مهمی در بازار این محصول دارد و کارگاهها و نمایشگاههای زیادی از هنر زیبا را در خود جای داده است. پارچه قلمکار اصفهان یکی از مهمترین صنایع دستی و از پر فروش ترین محصولات دستی صادراتی است و ظروف قلمکار در حال حاضر در جعبه های نفیسی ارائه می شوند که برای هدیه دادن بسیار مناسب و فاخر می باشند. کشورهایی نظیر چین، ایتالیا و انگلیس از خریداران عمده این محصولات شمرده می شوند. کشورهای همسایه نظیر عراق نیز از این محصولات استقبال فراوانی می کنند.
 

مینا کاری

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - مینا کاری
مینا کاری را هنر آتش و خاک و رنگ می دنند و قدمت آن به بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد . این هنر در واقع نقاشی بر روی فلزات گرانبهای لعاب کاری شده مانند طلا، نقره و مس می باشد و اصفهان کانون اصلی این هنر در ایران است . این محصولات نیز مانند قلم کاری دارای مشتریان فراوان هستند. طرح های ظریف و رنگ آمیزی های ظریف این هنر بر روی ظروف سفالین و مسی باعث فروش زیاد آنها شده است. صادرات این محصولات نیز زیاد است و مشتریان فراوانی در خارج دارد. گردشگران خارجی در ایران نیز معمولا از این محصول خرید می کنند و به عنوان سوغات به کشور خود می برند.از مهمترین محصولات این هنر زیبا می توان به انواع بشقاب، گلدان، جام، لیوان، جعبه و لوازم تزئینی اشاره کرد . برای خرید این محصولات شما باید آنها را از بهترین فروشگاه های صنایع دستی تهیه نمایید .
 

سفال، کاشی و سرامیک

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - سفال ، کاشی و سرامیک
سفال، کاشی و سرامیک سنتی نیز همچنان بازار پرفروشی دارند. ظروف سفالین با طرحهای زیبا هنوز هم به فروش می روند و هنوز هم کارگاههای سفالگری زیادی در کشور مشغول فعالیت هستند. کاشی و سرامیک سنتی نیز که در تزیین اماکن و ساختمان به کار می رود نیز دارای فروش زیادی است و بازار مناسبی دارند. همدان یکی از قطب های اصلی تولید سفال است . ساخت کاشی در کاشان و یزد پررونق است . کاشی معرق در این منطقه جز بی بدیل ترین کاشی های جهان به شمار می رود که در آثار تاریخی ایران به وفور دیده می شود و در طراحی و معماری مدرن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 

معرق

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - معرق
معرق کاری نیز که یک هنر شناخته شده است که دارای فروش مناسبی در کشور است. انواع معرق های چوبی و غیر چوبی به خصوص چرمی در کشور تولید می شود و به عنوان کار هنری با قیمت زیاد به فروش می رسد. مهمترین محصولات معرق ، تابلوهای خوشنویسی، نقاشی و منیاتور به کمک چوب است.
 

جواهرات و سنگ های قیمتی

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - جواهرات و سنگ های قیمتی
بدون شک گرانترین محصول در میان پر فروش ترین محصولات صنایع دستی ، زیورآلات مزین شده به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است. طلا و نقره به همراه سنگ هایی نظیر زمرد، عقیق، فیروزه و دیگر سنگ زیبایی چند برابر پیدا می کنند. این صنایع دستی با قیمتهای بسیار گران به فروش می رسند و صادرات ان نیز در بسیاری مواقع به صورت قاچاق انجام می گیرد. مطمئنا این حوزه از صنعت دستی نیازمند توجه و مراقبت زیاد است. از آنجایی که معدن فیروزه ی نیشابور و اطراف آن جز منحصر به فردترین فیروزه های دنیا است، می تواند بازار بی نظیری در دنیا به دست آورد و آن را به پرفروش ترین محصولات صنایع دستی در ایران تبدیل کند .
در کنار این موارد می توان به انواع زیورآلات دیگر که از فلزاتی مانند برنج و مس ساخته می شود و با سایر هنرها مانند سوزن دوزی و دوخت های تزئینی همراه است اشاره کرد که در بین جوانان طرفداران زیادی دارد و ساخت آن نیز به تجهیزات خیلی زیاد و گران نیازی ندارد . هر چند از لحاظ ارزی سهم زیادی در بازار پر فروش ها ندارد ولی از لحاظ تعداد، به طور یقین جز پر فروش ترین محصولات صنایع دستی است. وجود سایتها و صفحات زیادی از این محصولات در فضای مجازی گواه این ادعاست.
 

خاتم کاری

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - خاتم کاری
خاتم پوشاندن سطح چوب با مثلث های کوچک سه گوش از جنس چوب، استخوان و فلز است. این هنر مربوط به دوران صفویه است و نشانه هایی وجود دارد که قدمت این هنر را به عهد دیلمیان نیز می رساند . خاتم کاری به طور ویژه در اصفهان و شیراز تولید می شود و شامل انواع قاب، تابلو، جعبه، صفحه ی شطرنج، میز، جاقلمی و تابلوهای نفیس می باشد . در سایر اشکال تزئینی نیز تولید می شود . تابلوهایی که از استخوان شتر استفاده می شود و نقاشی هایی نیز بر روی آن انجام می شود، بسیار نفیس و گران قیمت و در عین حال پرطرفدار می باشد.
 

منبت کاری

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - منبت کاری
شاید باورکردنی نباشد ولی بسیاری از کشورها خریداران بزرگ منبت چوب ایران هستند که جدا از ظروف تزئینی در ساخت انواع مبل ، تخت ، میز و غیره استفاده می شود ولی از آنجایی که خرید یک مبل یا تخت منبت کاری شده برای توریست غیر ممکن است، این هنر به سایر کشورها صادر شده و در محصولات این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از پر فروش ترین محصولات صنایع دستی است .
صنایع دستی دیگر نیز فروش خود دارند اما محصولات بالا سهم بیشتری از فروش را به خود اختصاص داده اند و این محصولات بخشی از کار هنری در منزل با درامد بالا هستند.
 

انواع پارچه و دوخت های سنتی

 
پر فروش ترین محصولات صنایع دستی - انواع پارچه و دوخت های سنتی
بدون شک ترمه ی یزد یکی از نفیس ترین پارچه هایی است که به عنوان صنایع دستی هم در ایران و هم در خارج از کشور مشتریان خاص خود را دارد. تهیه ی انواع کوسن، رومیزی، روتختی ، لباس و کراوات از مهمترین محصولات است که هم به صورت دست بافت و هم ماشینی عرضه می شود .
سوزندوزی های بلوچستان نیز از این قاعده مستثنی نیست . مهم ترین و معروف ترین سوزن دوزی های جهان متعلق به هنرمندان بلوچ سرزمین ماست که به ویژه در استان سیستان و بلوچستان تهیه می شود . از این هنر در دوخت انواع لباس و تزئین پارچه ها در ابعاد بسیار وسیع استفاده می شود . جوانان هنردوست زیادی در ایران زندگی می کنند که از انواع مانتو، شال، پیراهن، کیف، دستبند و زیورآلاتی استفاده می کنند که به این هنر آراسته شده اند.
بسیاری از صنایع دستی ما بر اثر کم توجهی ما در حال نابودی است . هر چند پرفروش بودن یک محصول دستی یک امتیاز مهم است اما نباید باعث ان شود که دیگر محصولات دستی به دست فراموشی سپرده شوند.
امیدواریم مقاله ی پر فروش ترین محصولات صنایع دستی ، دید کلی در مورد خرید صنایع دستی به شما داده باشد.
 
مقالات مرتبط :
آموزش صنایع دستی شیراز
معرفی ۳۹ کلاس صنایع دستی مشهد
نحوه ی صادرات صنایع دستی
ایده های پولساز هنری