چرا باید به دیگران کمک کنیم

فروردین
۰۹

چرا باید به دیگران کمک کنیم

توسطalirastro |  

 

چرا باید به دیگران کمک کنیم ؟

 
 چرا باید به دیگران کمک کنیم -  چرا باید به دیگران کمک کنیم 1
نویسنده : سمانه ملکی
در مقاله پیشین در باب کمک به دیگران و خصایص وجودی انسان سخن گفتیم. این بار به این مقوله خواهیم پرداخت که اصلاً چرا باید به دیگران کمک کنیم.
هنگام بروز مشکلات ، ابراز تاسف و ناراحتی راه حل کافی و مناسبی نیست . کمک برای حل این مشکلات است که همدردی را تکمیل می کند . کمک به دیگران علاوه بر این که این توان را به انسان می‌بخشد که دنیا را با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش وسیع‌تر و از نگاه دیگران نیز ببیند، فوایدی نیز به همراه دارد. کمک به دیگران به خصوص کمک به نیازمندان فواید شخصی و اجتماعی فراوانی دارد. کمک به دیگران. باعث تقویت احساسات پاک انسانی شده و اسباب رشد و کمال او را فراهم می‌سازد، باعث تقویت حس شادمانی و رضایت شخصی می شود ، اعتماد به نفس و عزت نفس را بیشتر می کند ، برای هر دو طرف حس دوستی و تعلق خاطر ایجاد می کند، امید به زندگی را بیشتر می کند، موجب کاهش استرس و افزایش آرامش درونی و در نهایت سلامت روان می شود ، ارتباطات اجتماعی را ارتقا می‌دهد، در شخص انعطاف‌پذیری و تعادل در شرایط مختلف ایجاد می کند و تحمل افراد در شرایط سخت را بیشتر می کند . در کنار تمام این فواید شخصی ، تأثیراتی در جامعه خواهد داشت ازجمله: باعث تقویت ارتباط میان افراد شده، شعور اجتماعی و درک متقابل را افزایش می‌دهد. حس احترام و اعتماد متقابل میان افراد شکل گرفته و نسبت به یکدیگر و مشکلات هم احساس مسئولیت بیشتری کرده به سایر افراد جامعه خویش متعهد می‌شوند. بهترین پاسخ در برابر پرسش چرا باید به دیگران کمک کنیم ، یک واژه است : «همدلی». همدلی مهم ترین رکن اتحاد در جامعه است که بدون آن انسجام ملی امکان پذیر نیست. بسیاری از روانشناسان همدلی را بهترین راه دستیابی راحت تر به خواسته های فردی و اجتماعی می دانند.
برای داشتن یک جامعه ی موفق باید نحوه ی درست کمک به دیگران را بیاموزیم و به کودکانمان آموزش دهیم . بهترین محیط برای آموزش همکاری بدون شک خانواده است. به خاطر داشته باشیم که همکاری در خانه موجب آرامش تمام اعضای خانواده می شود . کمک به اعضای فامیل که گرفتار مشکلی شده اند می تواند آرامش را به خانواده و اطرافیان او به ارمغان آورد ، حال آن را در مقیاس بزرگتر و جامعه تصور کنید . در صورتی که این آموزش ها به درستی انجام شود ، در بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل ، کمک به دیگران از امور واجب انسانی و اخلاقی به شمار خواهد آمد . همیشه خود را در جای شخصی که به کمک نیاز دارد ، قرار دهید . در بسیاری از موارد بی توجهی به مشکلات دیگران ، باعث نابودی شخص و آینده ی او و حتی اطرافیانش می شود.
بدون شک پدر و مادر بهترین الگوی برای هر کودکی هستند. کودکان به طور مستقیم از آنها الگوبرداری و در بسیاری موارد آن را تکرار می کنند . کودکی که کمک کردن به دیگران در خانواده را از پدر و مادر خود آموزش نبیند، هیچ گاه در زمان سختی و گرفتاری ، پدر و مادر خویش را یاری نخواهد کرد . اتفاقی که متاسفانه بسیار دردآور است . این بی توجهی در ابعاد بزرگتر به بی توجهی اجتماعی تبدیل می شود که ارکان اصلی جامعه را به خطر می اندازد.
در کنار تمام اینها کمک به نیازمندان یکی از موارد بسیار مهم است که در تمام جوامع و ادیان به آن توجه شده است . در تمام کشورها انواع مراکز خیریه وجود دارد که به کمک رسانی به افراد نیازمند مشغول هستند . این نیازها می تواند برای برطرف کردن نیازهای جسمی باشد مانند کمک به معلولان ، سالمندان و اشخاصی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند و یا کمک هایی برای برطرف کردن نیازهای مالی افراد باشد که در هر دو بخش، خیریه ها و نهادهایی وجود دارند. البته مردم معمولا با کمک های مالی خود به متولیان کمک به نیازمندان جسمی و حرکتی نیز کمک می کنند . البته نکته ی مهم در این بخش تشخیص نیازمندان واقعی است.
 
 چرا باید به دیگران کمک کنیم -  چرا باید به دیگران کمک کنیم
 

راه های موجود برای پی بردن بهتر به سوال چرا باید به دیگران کمک کنیم به شرح زیر است:

پرداخت صدقه و یا کمک های مالی به بهانه های مذهبی که بین مسلمانان رواج زیادی دارد.
کمک به مراکز خیریه .
عضویت در کمپین های خیریه که به بهانه های مختلف به راه می افتد .
عضویت در مراکز خیریه و پرداخت حق عضویت ماهانه (مانند محک ، خیریه ی حامیان بیماران خاص مانند MS ، سرطان و…)
کمک به خانه سالمندان ، آسایشگاه ها و شیرخوارگاه.
تحت حمایت قرار دادن کودکان کار ، کودکان بدسرپرست و بی سرپرست.
کمک به زنان سرپرست خانوار که شرایط زندگی مساعدی ندارند.
کمک به نهادهایی مانند کمیته ی امداد امام خمینی (ره)
شرکت در بازارچه های خیریه.
شرکت در گلریزان هایی که به بهانه هایی مانند رهایی زندانیان تشکیل می شود.
کمک به بی خانمان ها.
حمایت مالی و معنوی از انجمن های خیریه مانند تبلیغات و تشویق دیگران به عضویت در این انجمن ها و…
در کنار تمام این موارد می توان به انواع سایت ها اشاره کرد که برای افزایش راحتی و آسودگی کاربران طراحی شده اند . به خاطر داشته باشید که قبل از هر کمکی به هر نهاد و یا سایت از اصالت آن مطمئن شوید و اطمینان داشته باشید که کمک های شما در جای درست و به نحو صحیح مورد استفاده قرار می گیرد .
اگر به دنبال کمک به دیگران هستید ، ما سایت ملاتیما را به شما معرفی می کنیم ، این سایت از یک تیم دانشجویی منسجم برای کمک به افراد نیازمند تشکیل شده است .
امیدواریم که از مقاله چرا باید به دیگران کمک کنیم خوشتان آمده باشد .
 
مقالات مرتبط:
کمک به دیگران بکنیم ولی (صدقه و یا دونیت ) ندهیم !
معرفی خیرین تهران ، این مقاله خواندنی را از دست ندهید
۴ خیریه در شیراز که در صورت نیاز باید با آن ها آشنا باشید