چرا باید به دیگران کمک کنیم

فروردین
۰۹

چرا باید به دیگران کمک کنیم

توسطalirastro |  

 
چرا باید به دیگران کمک کنیم ؟
 
نویسنده: فاطمه قدیری
 
چرا باید به دیگران کمک کنیم  - چرا باید به دیگران کمک کنیم
 
در مقاله پیشین در باب کمک به دیگران و خصایص وجودی انسان سخن گفتیم. این بار به این مقوله خواهیم پرداخت که اصلاً چرا باید به دیگران کمک کنیم.
کمک به دیگران علاوه بر اینکه این توان را به انسان می‌بخشد که دنیا را با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش وسیع‌تر و از نگاه دیگران نیز ببیند، منافعی را نیز به همراه دارد. کمک و دستگیری از نیازمندان از یک‌سو منافعی برای فرد خیّر دارد. باعث تقویت احساسات پاک انسانی شده و اسباب رشد و کمال او را فراهم می‌سازد، ارتباطات اجتماعی او را ارتقا می‌دهد، باعث سلامت روان و خود ارزشمندی می‌شود، در وی ایجاد انعطاف‌پذیری و تعادل کرده، مانع افراط‌وتفریط در رفتار نیز خواهد شد. در سوی دیگر، کمک به دیگران تأثیراتی در جامعه خواهد گذاشت ازجمله: باعث تقویت ارتباط میان افراد شده، شعور اجتماعی و درک متقابل را افزایش می‌دهد. حس احترام و اعتماد متقابل میان افراد شکل گرفته و نسبت به یکدیگر و مشکلات هم احساس مسئولیت بیشتری کرده به سایر افراد جامعه خویش متعهد می‌شوند .
چرا باید به دیگران کمک کنیم ؟
ازآنجاکه تنها ابراز همدلی و اظهار همدردی با دیگران در مشکلاتشان کافی نیست در مواقعی که افراد دیگر نیاز به کمک ما دارند، چه نزدیکانمان و چه افرادی که مثلاً در بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل آسیب‌ دیده‌اند، کمک به دیگران از امور واجب انسانی و اخلاقی به شمار می آید؛ چراکه اگر لحظه ای خود را به‌جای آن‌ها گذاشته و به این بیندیشیم که در چنین موقعیتی چه انتظاری از دیگران داشتیم مسلماً از کنار افرادی که نیاز به کمک ما دارند بی‌تفاوت عبور نخواهیم کرد دوستی جمله ای زیبا از سیاستمدار بزرگ چرچیل نوشته بود :
برحسب آنچه می‌بخشیم زندگی به دست می‌آوریم
آری شاید همین‌گونه باشد با آنچه می‌بخشیم امید به ادامه زندگی در وجود خود ما نیز جان گرفته و به این‌که دیگران نیز به یاری ما خواهند شتافت امیدوار خواهیم شد .
اگر به دنبال کمک به دیگران هستید ، ما به شما سایت ملاتیما را معرفی می کنیم ، این سایت از یک تیم دانشجویی منسجم برای کمک به افراد نیازمند تشکیل شده است .
امیدواریم که از مقاله چرا باید به دیگران کمک کنیم خوشتان آمده باشد .
چرا باید به دیگران کمک کنیم  - ملاتیما
کمک کردن به نیازمند
کمک کردن به دیگران
کمک به نیازمندان
کمک به دیگران