کراودفاندینگ

دی
۱۵

کراودفاندینگ

توسطalirastro |  

کراودفاندینگ چیست؟
کراودفاندینگ
کراودفاندینگ ، یکی از قوی ترین مدل های تامین سرمایه در جهان است. این روش که در آن از کنار هم قرار گرفتن مقادیر کمی پول ، پروژه های در حوزه های مختلف از جمله اختراعات،پروژه های هنری هم چنین پروژه هایی که جنبه اجتماعی دارند و صاحبان آن ها برای اجرایی شدنشان به سرمایه نیاز دارند توسط مردم تامین مالی می شوند.
این روش با وجود آنکه در دنیا قدمتی بسیار بالایی دارد مانند آیین گلریزان ایرانیان، اما از سال ۲۰۰۹ با شروع به کار سایت کیک استارتر در اینترنت قرار گرفت.
کراودفاندینگ2
بازخورد این پلتفرم در دنیا به گونه ای بوده است که طبق آمار منابع رسمی خبری، در سال ۲۰۱۵ پروژه ها توانستند ۳۴ میلیارد دلار را سرمایه از طرف مردم جمع آوری کنند. کراودفاندینگ، معنای واقعی ضرب المثل قطره قطره جمع گردد می باشد. در ابتدا پروژه ها برای سایت ارسال می گردند و پس از بررسی مدیران و کارشناسان و تایید آنها ، صاحب ایده مبلغی را به عنوان میزان سرمایه مورد نیاز و هم چنین زمانی برای دریافت سرمایه ها تعیین می کند ، ذکر این نکته مهم است که این المان ها در زیر تصویر هر پروژه داخل سایت قرار می گیرند و پس از گذشت زمان مردم دیگر نمی توانند روی آن سرمایه گذاری کنند.
انواع کراودفاندینگ
کراودفاندینگ3
مدل محصول محور: در این مدل کاربران در واقع به میزان ارزش هر محصولی که صاحب ایده ارایه می دهد سرمایه گذاری می کند و همان محصول برای سرمایه گذار ارسال می شود.
مدل جایزه محور: در این مدل کاربران پس از اعطای سرمایه در ازای آن هدایایی را به عنوان قدردانی دریافت می کنند.
مدل وام محور: این مدل که بیشتر صاحبان پروژه را مدنظر دارد به این صورت است که صاحبان ایده سرمایه را به صورت وام دریافت می کنند و موظف هستند که پس از مدت مشخصی پول دریافتی را به کاربران پس دهند.
مدل سهامی: در واقع کاربران به میزان سرمایه گذاری که انجام می دهند سهام دریافت می کنند و در سود و ضرر آن ایده سهیم می شوند و اگر آن ایده موفق شود به سود خیلی خوبی نسبت به سرمایه گذاری که کرده اند می رسند.
سایت ملاتیما به عنوان معدود پلتفرم کراودفاندینگ در ایران شما را به بازدید از پروژه های صنایع دستی و خیریه های کارآفرین خود دعوت می کند.